Nadanie sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy.

22-05-2015

Pomysł nadania szkole sztandaru zrodził się w 20013 roku. Miał to być kolejny etap tworzenia tradycji i tożsamości szkoły. Jego realizacja wymagała zaangażowania wielu osób. W szkole powstał więc komitet ds. sztandaru, w którego skład weszli rodzice, uczniowie i nauczyciele.
W 45 rocznicę nadania Szkole imienia, dzięki staraniom pana dyrektora Krzysztofa Doleckiego, zaangażowaniu nauczycieli, uczniów , podjętej akcji przez Radę  Rodziców  oraz wsparciu absolwentów i mieszkańców wsi Dąbrowica  ufundowano sztandar.
Uroczystość nadania sztandaru szkole odbyła się 21 maja 2015 roku. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny w Ślęzakach, podczas której ksiądz proboszcz Michał  Dzióba dokonał poświęcenia sztandaru. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się w uroczyście do Szkoły w Dąbrowicy.
W sali gimnastycznej zebrali się licznie przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele parlamentarzyści , samorządowcy powiatowi i gminni ,przedstawiciele Kuratorium Oświaty , dyrektorzy szkół, byli pracownicy , absolwenci ,fundatorzy  i pozostali  goście. Tu  nastąpiła bardzo uroczysta część oficjalna. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych szkół z terenu Gminy Baranów Sandomierski, hymnie państwowym, głos zabrał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowicy – pan mgr Krzysztof Dolecki, który przywitał uczestników uroczystości oraz podziękował wszystkim zaangażowanym osobom, a przede wszystkim darczyńcom za współpracę i wsparcie.
Fundatorzy zostali uhonorowani pamiątkowym  gwoździem  przymocowanym do drzewca sztandaru. Wśród gości uroczystości znaleźli się między innymi:

• pan Mirosław Pluta –Poseł na Sejm RP
• pan Krzysztof Pitra- V-ce Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego
• pan Leszek Tomanek – V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego
• pan Marek Mazur –Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski
• pan Wacław Smykla – Przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim,
• pan Henryk Róg – V-ce  Przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim
• pani Alina Zasadnia Skarbnik Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim
• pani Wioletta Durda –  wizytator  Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
• pani Magdalena Dendura-dyrektor Banku PKO BP w Tarnobrzegu

Najbardziej podniosłym momentem było przekazanie  przez przedstawicieli fundatorów w osobach pani Agnieszki Kosior,pani Renaty Bakies i pana Mariusza Obary nowego sztandaru burmistrzowi  panu Markowi Mazurowi , który złożył go na ręce pana dyrektora Krzysztofa Doleckiego .Pan dyrektor  z  kolei przekazał go reprezentacji uczniów, stanowiących pierwszy poczet sztandarowy  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy w składzie : Julia Obara, Julia Chędogi, Kacper Barszczewicz . Uczniowie z dumą dokonali prezentacji nowego sztandaru wszystkim uczestnikom uroczystości.
Przewodniczący  klas w imieniu wszystkich uczniów  złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.
Część artystyczną uświetnili uczniowie klas starszych z udziałem przedszkolaków i uczniów klas młodszych, którzy pod opieką pani Elżbiety Kuśmierz , pani Beaty Hynowskiej ,pani  Marzeny Pietrasik i pana Sławomira Kozioła zaprezentowali montaż, nagrodzony gromkimi brawami .Oprawę muzyczną przygotowała pani Agata Nino-Chwałek .Pod jej batutą chór parafialny z Woli Baranowskiej  uświetniał mszę świętą i część artystyczną w  szkole.
Całość imprezy poprowadzili uczniowie Samorządu Uczniowskiego Magdalena Sudak i Marcin Marek z udziałem pani Anny Tomczyk Dydo.
Od tej pory poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy godnie i z dumą reprezentować będzie  szkołę w czasie uroczystości szkolnych, gminnych i lokalnych. Sztandar szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy społeczność szkolną. Dzieje ludzkości narodów, społeczeństw zapisują się na kartach historii różnymi zgłoskami - mówił podczas uroczystości dyrektor Krzysztof Dolecki - Oby na kartach naszej szkoły, pod nadanym sztandarem było jak najwięcej złotych zgłosek, i jak najmniej pozłacanych.

Osoba publikująca: Tomasz Pruś
Osoba aktualizująca: Tomasz Pruś