Namioty Wyklętych w Skopaniu

01-03-2017

Namioty Wyklętych to ogólnopolskie wydarzenie popularnonaukowe organizowane co roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. W tym roku po raz pierwszy włączyła się w tę akcję gmina Baranów Sandomierski.

Namioty Wyklętych staną w czwartek 2 marca przed Środowiskowym Domem Kultury w Skopaniu. Od godz. 11.00 będzie w nich można obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym, poznać historię ich walki i prześladowań, a także sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego lat 1944-1963. Wśród nich będą także osoby związane z naszym regionem: Aleksander Rusin ps. „Rusal” oraz Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Zainteresowani lokalną historią będą mogli bliżej zapoznać się z ich losami.

W samo południe w sali widowiskowej ŚDK-u pokazany zostanie film dokumentalny IPN pt. „Zapora”. W wydarzeniu uczestniczyć będzie siostrzenica głównego bohatera, Krystyna Frąszczak, która spotka się w widzami i podzieli swoimi wspomnieniami o bohaterskim wujku.

Przed kilkoma tygodniami Zespół Szkół w Skopaniu ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Ważnym punktem programu czwartkowego spotkania będzie ogłoszenie jego wyników i wręczenie laureatom nagród. Uczestnicy wydarzenia będą także mogli poznać wyróżnione prace.

Film „Zapora” zostanie także pokazany w niedzielę 5 marca, również w Środowiskowym Domu Kultury. Tutaj także będzie jeszcze można oglądać wystawę.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Akcja Namioty Wyklętych została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska