Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Wszystkich Mieszkańców Gminy Baranów Sandomierski
na gminne uroczystości obchodów
Narodowego Święta Niepodległości,
które odbędą się w dniu 11 listopada 2016 roku w Skopaniu
Program uroczystości
godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skopaniu.
Po Mszy Świętej złożenie kwiatów w parku przy pomniku por. Romana Griesswalda w Skopaniu.
ok. godz. 11.00 część artystyczna w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu.
Rys Historyczny
Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęto przygotowania do powołania koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero w 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938.
W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe święto Odrodzenia Polski. W okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu w 1989 roku.
W III Rzeczpospolitej, Narodowe święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach, jednak największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
11 listopada to z jednej strony dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Pamiętamy o tych bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych z okresu PRLu. Pamiętajmy o ich trudach, cierpieniu i oddanym życiu za Ojczyznę. Manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski i uczmy nasze dzieci miłości do swojej Ojczyzny.