Nie porzucaj zwierząt.

17-07-2018

Wakacje to piękny czas letniego wypoczynku ale… czy wiecie, że w miesiącach letnich liczba porzuconych zwierząt wzrasta o 30% w porównaniu do pozostałych miesięcy roku!? Już po raz kolejny Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce realizuje cykliczną kampanię wakacyjną „NIE PORZUCAJ!”,  która została zapoczątkowana w 2007 r. pod patronatem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Bezgranicznie ufający właścicielowi pies czy kot nie mogą pojąć tego, co je spotkało, dlatego bardzo często zwierzęta oczekują w miejscu ich porzucenia na swojego pana, bywa że całymi tygodniami. Niektóre z nich za swoją wierność płacą najwyższą cenę, umierając w cierpieniu z powodu wycieńczenia organizmu lub ginąc pod kołami samochodów. Nawet umierając, ciągle czekają na swojego towarzysza życia, który przywiązał ich do drzewa...

Co zrobić, jeśli nie możesz zabrać zwierzęcia na urlop?

• Powierz opiekę nad nim komuś z rodziny.
  • Poproś znajomych o opiekę nad nim.
  • Oddaj zwierzę na czas urlopu do hoteliku dla zwierząt

Co należy wiedzieć będąc na wakacjach, kiedy widzimy porzucone bądź ranne zwierzę?

- Przede wszystkim zabezpiecz miejsce gdzie znajduje się poszkodowane zwierzę w sposób gwarantujący jemu ochronę przed np. innymi uczestnikami ruchu drogowego. Skontaktuj się z numerem alarmowym 112 lub 997 w przypadku rannego lub martwego zwierzęcia.

- Skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy w przypadku porzuconego lub błąkającego się psa.

Należy pamiętać, że porzucenie psa lub kota to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Ustawa o ochronie zwierząt w szczególności ujmuje formę znęcania się nad zwierzęciem poprzez jego porzucenie, a więc świadome rozciągnięte w czasie zadanie z premedytacją bólu i cierpienia psu lub kotu.

Więcej informacji na stronie: www.toz.pl

Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2018-07-17