Nowy samochód dla jednostki OSP Wola Baranowska

11-12-2018

9 grudnia o godzinie 18:00, do jednostki OSP Wola Baranowska, oficjalnie „wjechał” nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na cztery koła marki SCANIA P 370 4x4 o mocy 370 KM z automatyczną skrzynią biegów  (na podwoziu nowej generacji), który został zakupiony za blisko 1 mln 145 tys. zł. Na w/w kwotę, składają się środki pozyskane z:

1) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – 335 tys. zł
2) Komendy Głównej PSP w Warszawie (dotacja KSRG) – 300 tys. zł
3) Gminy Baranów Sandomierski – 300 tys. zł
4) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 100 tys. zł
5) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie –
100 tys. zł
6) Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu – 10 tys. zł

Należy podkreślić, że obecnie jest to najnowocześniejszy ciężki wóz strażacki w województwie podkarpackim, który ze względu na potencjał i wyposażenie będzie używany do każdego rodzaju zdarzeń, do jakich wyjeżdżać będzie jednostka OSP Wola Baranowska na terenie nie tylko gminy Baranów Sandomierski ale również powiatu i województwa.

Oznaczenie pożarnicze wozu bojowego to GCBART 5/36, te parametry charakteryzują samochód klasy ciężkiej. Nowy wóz strażacki na swoim wyposażeniu posiada: zbiornik na wodę o pojemności 5 tys. litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 500 litrów (wydajność autopompy 3600 litrów wody/ minutę), linię szybkiego natarcia, aparaty ochrony dróg oddechowych, defibrylator AED, zestaw hydrauliczny „WEBER” do ratownictwa technicznego i drogowego, kombinezon ochronny na osy i szerszenie, kombinezon pilarza, torbę PSP R1 wraz z osprzętem oraz różnego rodzaju pilarki i przecinarki, opryskiwacz spalinowy, pompy szlamowe i pływające, drabiny, czujniki, detektory prądu i gazu, całą armaturę wodno – pianową oraz wentylator oddymiający wraz z osprzętem do zabezpieczania miejsc wypadku. Auto posiada sorbenty do neutralizacji. Ponadto ma na wyposażeniu dwie wyciągarki (przód i tył), zaś całe oświetlenie pojazdu zostało wykonane w technologii LED. W kabinie zamontowano radiostacje przenośne oraz lampki z ładowarkami. Pojazd jest również wyposażony w dwa maszty oświetleniowe z czego jeden jest wbudowany w samochód, zaś drugi przenośny/mobilny.

„Powitanie” nowego wozu strażackiego, było wyjątkowe m.in. ze względu na przygotowaną specjalnie na ten dzień scenerię. Podczas wjazdu, odpalono race oraz symbolicznie przecięto biało- czerwoną wstęgę. Zebrani w tym dniu mieszkańcy oraz zaproszeni goście, mogli również obejrzeć pokaz fajerwerków.

W wydarzeniu wzięli udział: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie st. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu mł. bryg. mgr Marian Róg, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć, Komendant Policji w Tarnobrzegu Nadkomisarz Stanisław Sekuła, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Marek Ożga, Przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim wraz z Radnymi, Prezesi i Naczelnicy jednostek OSP z terenu Gminy, Dyrektor Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej Marta Janczura, Sołtys Sołectwa wraz z Radą, sponsorzy i sympatycy jednostki OSP oraz przybyli na to wyjątkowe wydarzenie mieszkańcy.

Wierzymy, że nowy samochód spełni oczekiwania strażaków i wspomoże ich w realizowaniu tej jakże ważnej i trudnej misji społecznej.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia, jest dostępna pod linkiem: www.baranowsandomierski.pl/galeria/powitanie-nowego-wozu-strazackiego-dla-osp-wola-baranowska

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-12-11