Obchody 100 rocznicy ,, Bitwy Warszawskiej'' w Baranowie Sandomierskim

17-08-2020

Na wniosek Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim Burmistrz Marek Mazur podjął starania w celu wyremontowania grobu wojennego z 1920 roku znajdującego się na cmentarzu w Baranowie Sandomierskim.

Wg relacji świadków w grobie jest pochowanych trzech żołnierzy polskich którzy  zmarli w skutek działań wojennych w szpitalu woskowym w Tarnobrzegu latem 1920 roku.  W 2019 r. grób został uznany za grób wojenny, w którym są pochowani :

-lekarz porucznik Witold Tor

- sierżant sztabowy Kazimierz Homiakiewicz

- szeregowiec Adam Sowiński

Grób znajduje się w zachodniej części cmentarza parafialnego w Baranowie Sandomierskim i stanowił mogiłę ziemną o wymiarach około 3 x 2m z murkiem z pustaków cementowych i  pięknym krzyżem żeliwnym zamocowanym w kamiennym głazie.

W celu wykonania nowego nagrobka pracownik UMiG opracował nieodpłatnie dokumentację projektową grobu którą zatwierdził Konserwator Zabytków. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podkarpackiego przystąpiono do  wykonania nagrobka.  Fundamenty pod nowy nagrobek wykonała Grupa Robót Publicznych UMiG , natomiast płyty granitowe  na cokole oraz murkach wykonała firma  Pana Tadeusza Rak z Nowej Dęby. Ozdobne słupki żeliwne z łańcuchami zwieńczającymi grób wykonała firma Żelemt z Radomia.

W trakcie wykonywania nowego nagrobka bezinteresownej pomocy udzieliło nam wiele wspaniałych osób. Piaskowanie krzyża i ozdobnej tablicy wykonał Pan Karol Pluta z Dymitrowa Dużego.
Tabliczkę z blachy nierdzewnej  po wykonanie inskrypcji przekazał nieodpłatnie Dyrektor firmy UNIDEZ z Nowej Dęby Pan Marcin Błasiak, z kolei mocowanie  krzyża do postumentu grobu wykonał nieodpłatnie Pan Eugeniusz Kielawa z Baranowa Sandomierskiego.

Z uwagi na panujące obostrzenia związane z covid 19 uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej miały charakter ograniczony.

Zapadłą decyzją, że organizacją obchodów zajmą się członkowie Towarzystawa Historycznego Ziemi Baranowskiej Mały Wawel, Panowie Stanisław Smykla i Zbigniew Kamuda, którzy wspólnie
z Burmistrzem Markiem Mazurem, Przewodniczącym Zarządu Osiedla w Baranowie S. Kazimierzem Ślęzakiem, a także proboszczem Parafii Andrzejem Machowiczem ustalili przebieg uroczystości.

Na prośbę Towarzystwa Historycznego uroczystość uświetnili zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy
ze Stowarzyszenia  Rekonstrukcji Historycznych  AVITO VIVIT HONORE w Staszowie, w mundurach 1 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów ze Staszowa.

Dnia 16 sierpnia 2020 roku, w czasie uroczystej mszy św. w kościele parafialnym, w której  wzięli udział mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego oraz zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Baranowa Sandomierskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej z Suchorzowa, Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim, Akcji Katolickiej oraz Związku Emerytów i Rencistów z Baranowa Sandomierskiego. Odbyła się  modlitwa za ojczyznę oraz żołnierzy polskich pochowanych na naszym cmentarzu którzy oddali swoje młode życie za ojczyznę.

Po mszy św. w kościele parafialnym specjalne na nasze zaproszenie Pan Tomasz Sudoł, historyk z IPN wygłosił prelekcję na temat  wojny Polsko-Bolszewickiej z 1919-1920 roku.

Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny gdzie została uroczyście odsłonięta   i poświęcona tablica pamiątkowa i  odnowiony grób wojenny ,a także zapalono znicze i złożono kwiaty.

Na koniec przedstawicielka Rady Osiedla odczytała informację na temat żołnierzy pochowanych
w odnowionym grobie.

Uroczystości zakończyły się wspólnymi rozmowami uczestników.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur