Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Na wniosek Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim Burmistrz Marek Mazur podjął starania w celu wyremontowania grobu wojennego z 1920 roku znajdującego się na cmentarzu w Baranowie Sandomierskim.
Wg relacji świadków w grobie jest pochowanych trzech żołnierzy polskich którzy zmarli w skutek działań wojennych w szpitalu woskowym w Tarnobrzegu latem 1920 roku. W 2019 r. grób został uznany za grób wojenny, w którym są pochowani :
-lekarz porucznik Witold Tor
- sierżant sztabowy Kazimierz Homiakiewicz
- szeregowiec Adam Sowiński
Grób znajduje się w zachodniej części cmentarza parafialnego w Baranowie Sandomierskim i stanowił mogiłę ziemną o wymiarach około 3 x 2m z murkiem z pustaków cementowych i pięknym krzyżem żeliwnym zamocowanym w kamiennym głazie.
W celu wykonania nowego nagrobka pracownik UMiG opracował nieodpłatnie dokumentację projektową grobu którą zatwierdził Konserwator Zabytków. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podkarpackiego przystąpiono do wykonania nagrobka. Fundamenty pod nowy nagrobek wykonała Grupa Robót Publicznych UMiG , natomiast płyty granitowe na cokole oraz murkach wykonała firma Pana Tadeusza Rak z Nowej Dęby. Ozdobne słupki żeliwne z łańcuchami zwieńczającymi grób wykonała firma Żelemt z Radomia.
W trakcie wykonywania nowego nagrobka bezinteresownej pomocy udzieliło nam wiele wspaniałych osób. Piaskowanie krzyża i ozdobnej tablicy wykonał Pan Karol Pluta z Dymitrowa Dużego.
Tabliczkę z blachy nierdzewnej po wykonanie inskrypcji przekazał nieodpłatnie Dyrektor firmy UNIDEZ z Nowej Dęby Pan Marcin Błasiak, z kolei mocowanie krzyża do postumentu grobu wykonał nieodpłatnie Pan Eugeniusz Kielawa z Baranowa Sandomierskiego.
Z uwagi na panujące obostrzenia związane z covid 19 uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej miały charakter ograniczony.
Zapadłą decyzją, że organizacją obchodów zajmą się członkowie Towarzystawa Historycznego Ziemi Baranowskiej Mały Wawel, Panowie Stanisław Smykla i Zbigniew Kamuda, którzy wspólnie
z Burmistrzem Markiem Mazurem, Przewodniczącym Zarządu Osiedla w Baranowie S. Kazimierzem Ślęzakiem, a także proboszczem Parafii Andrzejem Machowiczem ustalili przebieg uroczystości.
Na prośbę Towarzystwa Historycznego uroczystość uświetnili zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy
ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych AVITO VIVIT HONORE w Staszowie, w mundurach 1 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów ze Staszowa.
Dnia 16 sierpnia 2020 roku, w czasie uroczystej mszy św. w kościele parafialnym, w której wzięli udział mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego oraz zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Baranowa Sandomierskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej z Suchorzowa, Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim, Akcji Katolickiej oraz Związku Emerytów i Rencistów z Baranowa Sandomierskiego. Odbyła się modlitwa za ojczyznę oraz żołnierzy polskich pochowanych na naszym cmentarzu którzy oddali swoje młode życie za ojczyznę.
Po mszy św. w kościele parafialnym specjalne na nasze zaproszenie Pan Tomasz Sudoł, historyk z IPN wygłosił prelekcję na temat wojny Polsko-Bolszewickiej z 1919-1920 roku.
Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny gdzie została uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa i odnowiony grób wojenny ,a także zapalono znicze i złożono kwiaty.
Na koniec przedstawicielka Rady Osiedla odczytała informację na temat żołnierzy pochowanych
w odnowionym grobie.
Uroczystości zakończyły się wspólnymi rozmowami uczestników.