Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Na spotkaniu omówiono szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem mieszkańców Gminy i zagrożeniami jakie występują lub mogą wystąpić na terenie Gminy.
Na posiedzeniu obecni byli urzędnicy, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy min. Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zakładu Użyteczności Publicznej, jak również Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim oraz Miejsko-Gminny Komendant ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim.
W pierwszej części posiedzenia Zastępca Burmistrza Pan Marek Barszcz zapoznał zebranych z „Rocznym Planem GZZK na 2016 r.” oraz przedstawił tematykę i terminy posiedzeń GZZK. Następnie głos zabrał pan Zdzisław Zarzycki Komendant ZOSP RP, który przedstawił statystykę zdarzeń, wypadków i innych zagrożeń jakie zaistniały na terenie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski w 2015 roku.
Na terenie Gminy funkcjonuje 13 jednostek OSP, z czego 5 jednostek jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 207 członków czynnych OSP mogących brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych należy do Jednostek Operacyjno Technicznych. Jednostki OSP z Gminy Baranów Sandomierski w 2015 r wyjeżdżały do zdarzeń 179 razy, z czego 124 razy do pożarów i 49 razy do miejscowych zagrożeń oraz 6 alarmów fałszywych. . Najczęściej do działań ratowniczych wyjeżdżała jednostka OSP Skopanie 43 razy i OSP Wola Baranowska 41 razy. Z przedstawionych informacji przez Komendanta wynika, iż większość pożarów w gminie jest spowodowana wypalaniem traw, w związku z tym podjęto decyzję o podjęciu szerokiej akcji informacyjnej o zakazie wypalania traw.
Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim Pan Robert Stępień przedstawił statystykę zagrożeń na terenie Gminy i jakie działania należy podjąć w celu ich zminimalizowania. Z informacji tych wynika, że w ubiegłym roku na terenie Gminy prowadzono 123 sprawy karne i popełniono 114 wykroczeń. Rozmawiano również o problemie rozpowszechniania substancji niebezpiecznych tzw. „dopalaczy” jak i narkotyków. Podjęto decyzję o kontynuowaniu kampanii antynarkotykowej, celem której będzie upowszechnianie informacji na temat zdrowia i czynników zagrażających zdrowiu publicznemu wśród młodzieży gimnazjalnej naszych szkół. Rozmawiano również o współczesnych zagrożeniach jakim jest cyberprzestępstwo i zagrożeniach pochodzących o tego rodzaju przestępstw.
Akcję zimowego odśnieżania dróg gminych podsumował Kierownik GZUP pan Dariusz Chemel, który przedstawił sprawozdanie z zrealizowanych zadań podczas zimy na terenie gminy oraz o wydatkowanych środkach na ten cel. Z informacji tych wynika, że pomimo łagodnej zimy, pojazdy do odśnieżania i zwalczania śliskości na drogach gminnych wyjeżdżały 9 razy i przejechały przeszło 1900km wysypując 90 ton mieszanki solno-piaskowej.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentowała pani Kierownik Anna Szarama-Kulas, która omówiła ocenę i zakres udzielonej pomocy przez M-GOPS podopiecznym oraz osobom starszym i samotnym w okresie zimowym.
Druga część posiedzenia poświęcona była ocenie zagrożenia powodziowego na terenie gminy. Komendant MGOSP przedstawił informację o posiadanym przez OSP sprzęcie i jego sprawności. Na wyposażeniu jednostek OSP w Gminie Baranów Sandomierski do prowadzenia akcji przeciwpowodziowej jest 4 łodzie płaskodenne ŁD z silnikami zaburtowymi, 2 łodzie pływające, 2 namioty pneumatyczne, 28 motopomp, w tym 2 o wysokiej wydajności, 6 pomp pływających i 22 pompy szlamowe oraz 19 agregatów prądotwórczych. Na wyposażeniu jednostki OSP Baranów Sandomierski jest kład do prowadzenia działań na koronie wału, a magazynie przeciwpowodziowym jest 100 tys. Worków, 1500 pochodni, kamizelki, łopaty i inny sprzęt do prowadzenia akcji powodziowej.
W podsumowaniu posiedzenia sformułowano zadania do realizacji w ramach przygotowań do prowadzenia działań ratowniczych, a także do podjęcia szerokiej akcji informacyjnej o zakazie wypalania traw, zażywania narkotyków czy współczesnych zagrożeń cyberprzestępczością.
Zdecydowano również o wystąpieniu do Wojewody Podkarpackiego o wydanie zezwolenia na odstrzał bobrów niszczących infrastrukturę powodziową.
Z przedstawionych danych wynika, iż Gmina Baranów Sandomierski jest dobrze przygotowana do pomocy mieszkańcom – zarówno pod względem organizacyjnym jak też w zakresie utrzymywania właściwego stanu infrastruktury.