Oficjalne otwarcie drogi w Knapach

14-10-2016

13 października 2016 roku o godz. 10.00 w miejscowości Knapy odbyło się uroczyste otwarcie drogi dojazdowej do terminala LHS Wola Baranowska. Otwarcia dokonano przy udziale Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Prezesa Zarządu PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej Zbigniewa Tracichleba, Dyrektora Stacji LHS Wola Baranowska Stanisława Janika oraz przedstawicieli lokalnego samorządu. Marszałek Województwa Podkarpackiego przecinając wstęgę zaznaczył, że nowa droga i sam terminal przeładunkowy są strategiczne w planach uczynienia w tym miejscu obszaru aktywności gospodarczej północnego Podkarpacia. Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski podkreślił, że drogowa inwestycja stanowi początek zmian na lepsze, która nie tylko w znacznym stopniu poprawi komfort życia mieszkańców, ale jest pierwszym działaniem, które wpisuje się w plan zarysowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, czyniąc z obszaru LHS, strefę aktywności gospodarczej. Poinformował również, że już pojawiają się przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w rejonie terminala LHS. W swojej wypowiedzi Prezes spółki PKP LHS Zbigniew Tracichleb ocenił całą inwestycję jako pożądaną i potrzebną dla rozwoju całej stacji przeładunkowej. Na zakończenie dodał, iż terminal Wola Baranowska będzie w dalszym ciągu rozbudowany i usprawniany. W ciągu najbliższych trzech lat spółka zainwestuje w tym miejscu ponad 100 mln zł.

Budowa drogi jest zwieńczeniem rozbudowy systemu komunikacyjnego w obrębie terminala przeładunkowego, który  stworzy spójny i kompletny system drogowo – komunikacyjny  w obrębie stacji przeładunkowej, co przede wszystkim poprawi w znaczący sposób jakość życia i poziom bezpieczeństwa mieszkańców sołectwa Knapy. Zapewni również bezpośrednie połączenie komunikacyjne stacji przeładunkowej LHS Wola Baranowska, będącej ośrodkiem gospodarczym o znaczeniu ponad lokalnym, z układem komunikacyjnym dróg wojewódzkich. Zwiekszy się również dostępność dla interesantów składu celnego, zlokalizowanego w obrębie stacji. Droga, o podwyższonej nośności KR-4, przystosowana jest do obsługi ciężkiego transportu samochodowego.

Wybudowany odcinek drogi ma łącznie 1459 m długości. Koszt budowy drogi zamknął się w kwocie 1 mln 800 tys. zł,  przy udziale środków z budżetu państwa w wysokości 900 tys. zł. dofinansowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych i Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Wkład własny Gminy Baranów Sandomierski wyniósł 820 tys. zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu powiatu tarnobrzeskiego.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz