Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Wykonanie inwestycji kanalizacyjnych wyłącznie ze środków własnych Gminy, bez udziału funduszy zewnętrznych, jest wręcz niemożliwe z uwagi na ogromne koszty tych zadań. Receptą na ten stan rzeczy są fundusze unijne, których środki w znacznym stopniu są przeznaczane na gospodarkę wodno-ściekową. Jest to więc szansa dla naszego Samorządu aby znacząco poprawić stan skanalizowania całego obszaru gminy Baranów Sandomierski.
Złożony przez Gminę Baranów Sandomierski wniosek o dofinansowanie projektu dot. budowy sieci kanalizacji sanitarnej z pompowniami ścieków- przeszedł już pozytywnie I ocenę techniczną oraz formalną. W związku z tym, 13 lutego Gmina ogłosiła przetarg, w którym wybierze najkorzystniejszą ofertę, spełniającą wymogi SIWZ. Więcej szczegółowych informacji mogą Państwo znaleźć w zakładce BIP: www.baranowsandomierski.pl/bip/zamowienia-publiczne
Projekt kanalizacji sanitarnej w Gminie obejmuje budowę i przebudowę sieci kanalizacyjnej na długości 60 km w miejscowościach: Wola Baranowska, Dymitrów Mały, Baranów Sandomierski, Skopanie oraz Knapy. Przebudowana i rozbudowana zostanie oczyszczalnia w Baranowie Sandomierskim, aby mogła przyjąć zwiększoną ilość ścieków po podłączeniu kolejnych miejscowości do gminnej sieci kanalizacyjnej. Oczyszczalnia zostanie także unowocześniona, zyska wysoki standard działania, który przełoży się na jej zwiększoną efektywność i żywotność. Jednocześnie planuje się likwidację kontenerowej oczyszczalni ścieków w Knapach, ponieważ utrzymywanie trzech oczyszczalni na terenie Gminy jest zbyt kosztowne (trzecia oczyszczalnia znajduje się w Dąbrowicy), a dodatkowo oczyszczalnia w Knapach nie ma możliwości przyjęcia zwiększającej się ilości ścieków z terminala LHS. Działania zostały tak skalkulowane, aby zminimalizować koszty, zapewniając jak najlepszy efekt inwestycji. W związku z likwidacją oczyszczalni w Knapach powstanie niewielki kawałek kolektora przesyłowego, który doprowadzi ścieki do kolektora w Woli Baranowskiej. W Skopaniu koło dawnej cegielni zostanie wybudowana tłocznia, która za pośrednictwem kolektora tłocznego o długości około 4 kilometrów będzie tłoczyć ścieki z Woli Baranowskiej, Knapów i Skopania bezpośrednio do oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim. Konieczność budowy rurociągu tłocznego związana jest ze zbyt małą przepustowością wybudowanej w 2010 roku sieci kanalizacyjnej grawitacyjno-tłocznej. Biegnie ona na odcinku Skopanie – Baranów Sandomierski, wzdłuż drogi wojewódzkiej 872, zbierając ścieki między innymi z terenu Skopania Osiedle. W sytuacji budowy sieci na nowych obszarach i przyłączenia kolejnych podmiotów, wystąpiłaby pilna konieczność jego przebudowy, by zwiększyć przepustowość. Po przeprowadzonej analizie uznano, że rozwiązaniem tańszym i mniej uciążliwym dla mieszkańców będzie wykonanie kolektora tranzytowego (tłocznego) biegnącego poza obszarem zabudowy.
Obszary poza aglomeracją nie muszą zostać koniecznie skanalizowane, ale są na to także przeznaczane fundusze unijne, dlatego Gmina korzysta z nich – jak w przypadku kanalizacji w Siedleszczanach, gdzie wyjątkowo ciasna zabudowa i mało chłonne grunty uzasadniały realizację tej inwestycji w pierwszej kolejności. W następnych latach Gmina zamierza składać kolejne wnioski o dofinansowanie dla tych obszarów, z tym że ze względu na ich rozproszoną zabudowę preferowane będzie rozwiązanie indywidualnych i skupiskowych przydomowych oczyszczalni ścieków.