Orkiestrowe granie w Baranowie Sandomierskim.

27-06-2018

Gospodarzem II Przeglądu Orkiestr Dętych będzie gminna orkiestra działająca przy MGOK-u. Wydarzenie rozpocznie się od przemarszu ulicami Baranowa Sandomierskiego z rynku na teren imprezy, czyli plac targowy. Tam wszystkie orkiestry wykonają wspólnie jeden utwór, a następnie będą koncertować na scenie. Usłyszymy ich numery popisowe: przeboje klasyczne, ale także popularne, własne interpretacje znanych melodii. Organizatorzy obiecują sporo niespodzianek.

Jednocześnie odbędą się otwarte warsztaty muzyczne dla każdego chętnego. Poprowadzi je Marek Kosior, kapelmistrz m.in. baranowskiej orkiestry. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy muzycznej, czy umiejętności, wystarczy przyjść, przyjrzeć się z bliska instrumentom, spróbować wydobyć dźwięk z trąbki, przekonać się, czy to trudne.

- Niewykluczone, że spodoba się to komuś na tyle, że będzie chciał nauczyć się grać – mówi Marek Kosior. – Takie warsztaty mają na celu przybliżenie instrumentów szerszemu gronu mieszkańców, pokazanie, jak one działają, zarażenie ich chęcią poznawania muzyki. Grać przecież może każdy.

W ramach projektu realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przegląd poprzedzi cykl intensywnych warsztatów umożliwiających doskonalenie umiejętności muzycznych instruktorów oraz samych członków orkiestr. Baranowska grupa już od kilku dni intensywnie ćwiczy musztrę paradną. Odbędą się także kilkugodzinne warsztaty perkusyjne, zarówno doskonalące umiejętności perkusistów, jak też poruszające tematykę współpracy całego instrumentarium z perkusją. Z uczestnikami tych zajęć pracować będzie doświadczony instruktor i muzyk Grzegorz Rowiński.

Ważną częścią projektu są również warsztaty dla instruktorów i kapelmistrzów. Poprowadzi je Miłosz Markiewicz, dyrygent, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Jeszcze można się zgłosić do udziału w tych zajęciach. Kontakt: . Wszystkie warsztaty i zajęcia, jak również sam udział w przeglądzie będzie bezpłatny, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rd

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki