Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Doroczne kulturalne dyktando „Oswajanie Gżegżółki” w baranowskim MGOK-u odbyło się tuż przed Świętem Niepodległości. Organizatorzy chcieli podkreślić w ten sposób, że dbałość o język ojczysty także jest przejawem patriotyzmu. Do tego dodano aspekt profilaktyczny - tekst dyktanda związany był z tą tematyką. Dla dzieci – była to historia hardej księżniczki Hermenegildy, która paliła papierosy jak smok i przez to nie chciał jej ukochany książę. Natomiast młodzież i dorośli poznali historię hydraulika Ambrożego Jarząbka, który postanawia zostać abstynentem i zmienić swe żałosne życie.
Teksty sprawdzała komisja składająca się z nauczycieli oraz pracowników Biblioteki i MGOK-u. Okazało się, że poziom w tym roku był bardzo wysoki, duża grupa uczestników osiągnęła dobry wynik. Nikt jednak nie napisał dyktanda bezbłędnie. W każdej z trzech kategorii wyłoniono Mistrza Ortografii, czyli osobę, która popełniła najmniej błędów. Wśród najmłodszych zwyciężyła Laura Surowiec, wśród młodzieży – Izabela Karczewska, a spośród dorosłych – Katarzyna Wierzbicka, dziennikarka Telewizji Lokalnej TVL. Wszystkie Mistrzynie, oprócz zaszczytnego tytułu, otrzymały medale, dyplomy oraz nagrody książkowe.
Tego samego dnia, podczas oczekiwania na wyniki, uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z reporterką Radia Leliwa Ewą Wójcik-Lis. Dziennikarka opowiedziała o swoim zawodzie, odpowiedzialności za słowo, obowiązku dbałości o język. Była to też okazja, by poradzić młodym ludziom, co trzeba zrobić, jeśli chce się zostać dziennikarzem. Według Ewy Wójcik-Lis, najważniejsza w tej pracy jest ciekawość świata i ludzi, rzetelność i właśnie troska o język.
Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem patriotycznych piosenek.
Nagrody w konkursie zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminy Baranów Sandomierski.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje nauczycielom z terenu gminy, którzy pomogli w organizacji wydarzenia.
rd