OSP DYMITRÓW MAŁY ZWYCIĘZCĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FLORIANY!

16-05-2017

Floriany to ogólnopolski konkurs na "Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych" z udziałem OSP i samorządów. Galę Finałową pierwszej edycji zorganizowano w dniu 4 maja 2017 r.

Głównym celem inicjatywy było inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, a także wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.

Konkurs składał się z 3 etapów. Pierwszy obejmował wysłanie zgłoszeń, projektów, relacji w postaci zdjęć i filmów oraz sprawozdania z przedsięwzięć. Do pierwszego etapu zgłosiło się 375 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski. Drugi etap miał na celu wyłonienie najciekawszych i kompletnych zgłoszeń. W drugim etapie uznanie dostało 249 zgłoszeń.

Kapituła konkursowa w składzie 9 wybitnych osób z różnych dziedzin w składzie:

Waldemar Pawlak prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,

gen. brygadier w stanie spoczynku Wiesław Leśniakiewicz członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP,

prof. Artur Krajewski – nauczyciel akademicki poeta i pisarz,

Czesław Lang – kolarz, wicemistrz olimpijski, organizator wyścigu Tour de Pologne,

dr hab. Władysław Tabasz wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego,

prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny – krajowy konsultant ds. medycyny ratunkowej,

Grzegorz Molewski  - twórca projektu „Kino za rogiem”

Dorota Pardecka – redaktor naczelna miesięcznika „Strażak”

dr Andrzej Malinowski – prezydent organizacji pracodawców RP,

wyłoniła elitarną grupę 57 nominowanych w poniższych kategoriach konkursowych:

I Rozbudowa lokalnej infrastruktury

II Poprawa bezpieczeństwa

III Ochrona środowiska i ekologia

IV Poprawa estetyki przestrzeni publicznej

V Edukacja

VI Rozwój sportu i rekreacji oraz turystyki

VII Kultura i tradycja

VIII Aktywizowanie seniorów i współpraca pokoleń

IX Integracja społeczna

X Innowacje oraz integracja cyfrowa poprzez zwiększanie dostępności do Internetu i tworzenie bezpiecznego środowiska cyfrowego

XI Współpraca zagraniczna

XII Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca.

Z gminy Baranów Sandomierski i powiatu tarnobrzeskiego taką nominację otrzymała jedynie Ochotnicza Straż Pożarna z Dymitrowa Małego. Tematem projektu, który tak spodobał się kapitule konkursu, była szeroko rozumiana działalność nawodna, organizowanie szeregu spływów rzeką Wisłą oraz udział w projekcie ,,Z Wisłą za pan brat’’. Warto wspomnieć również, że OSP Dymitrów Mały była obok OSP Frysztak i OSP Ulanica jedną z 3 jednostek reprezentujących województwo podkarpacie w ogólnopolskim finale (ogółem z woj. Podkarpackiego wpłynęło 25 wniosków).

OSP Dymitrów Mały została nominowana w kategorii Sport, Turystyka i rekreacja. Tym samym zdobyła tytuł laureata i zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu.

Finał odbył się w Karolinie, siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach koło Warszawy. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Strażaka i Finału Konkursu FLORIANY rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez Ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Po rozpoczęciu Gali wręczono statuetki, dyplomy i nagrody w 12 kategoriach. Całość uroczystości uzupełniała orkiestra strażacka. Po zakończonej części oficjalniej Druhowie i Druhny mieli zaszczyt wziąć udział w koncercie zespołu Mazowsze.

Tekst: L. Badawika, M. Kosztur

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska