Paląc śmieci zanieczyszczasz środowisko

20-09-2016

Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (t. j. Dz. U. z 2013r. poz. 21 ze. zm.) „termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów”, a domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę spalania i w efekcie wytwarzają trujące substancje rakotwórcze. Szczególnie niebezpieczne jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli, płyt meblowych i odpadów powstałych w wyniku ich obróbki.

W wyniku procesu spalania odpadów do atmosfery przedostają się takie związki chemiczne jak:

• dwutlenek siarki, który powoduje trudności  w oddychaniu;
  • tlenki azotu, które podrażniają płuca, mogą być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu;
  • tlenek węgla, który powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy.

W wyniku samorzutnych reakcji chemicznych z emitowanych pyłów zawierających węgiel organiczny i nieorganiczne chlorki, w obecności metali ciężkich (głównie miedzi) jako katalizatora oraz tlenu i pary wodnej z powietrza, powstają szczególnie groźne związki zwane dioksynami i furanami, Należą one do grupy związków kancerogennych, czyli rakotwórczych, a powstają jako produkty uboczne spalania różnych odpadów. Dioksyny to najbardziej szkodliwe substancje, jakie zidentyfikowano w środowisku. Dioksyny są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu!

Spalanie odpadów w piecach domowych jest również przyczyną uszkodzenia instalacji (pieców) oraz przewodów kominowych, co może być fatalne w skutkach powodując awarie systemów czy narażając na duże koszty wymian i napraw.

Zakaz spalania dotyczy również pozostałości roślinnych powstających na terenach ogródków działkowych i ogrodów.

Nie przestrzeganie powyższego zakazu, podlega karze aresztu lub grzywny od 500 zł do 5.000 tys. zł.

Więcej informacji po adresem: http://www.baranowsandomierski.pl/bip-nowy/gospodarowanie-odpadami/nie-pal-smieci/

Osoba odpowiedzialna: Anna Dunajczyk
Osoba publikująca: Agnieszka Gajda