Pamięć o ofiarach Holokaustu

29-01-2020

W poniedziałek 27 stycznia, na dawnym cmentarzu żydowskim w Baranowie Sandomierskim odbyły się uroczystości inaugurujące upamiętnienie Ofiar Holokaustu. Uczniowie oraz organizatorzy rozpoczęli baranowskie obchody, marszem pamięci z lampionami, które zapłonęły przy mogiłach zmarłych mieszkańców Gminy. Uczestnicy pochodu wyruszyli ze Szkoły w Skopaniu i Baranowie Sandomierskim, by wspólnie uczcić kolejną rocznicę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Następnie w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu odbył się pokaz filmu ,,Chleba Naszego Powszedniego” filmu opowiadającego historię rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanych przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. W filmie ukazane zostały również losy innych mieszkańców tamtych okolic, którzy ryzykowali życiem, by ratować żydowskich sąsiadów. Film został zaprezentowany dzięki uprzejmości TV Łańcut i Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach, podczas których odbywają  się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych. Obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach Holokaustu oraz edukować przyszłe pokolenia o tym tragicznym rozdziale historii.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała