Piknik Ekologiczny w Skopaniu

29-09-2015

Gmina Baranów Sandomierski realizując ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wybudowała w miejscowości Skopanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Baranów Sandomierski(PSZOK).

PSZOK jest to zatem miejsce w którym nieodpłatnie, przyjmowane są odpady komunalne pochodzące z nieruchomości z terenu Gminy Baranów Sandomierski, objęte gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Aby dotrzeć z tak ważną informacją do wszystkich mieszkańców naszej gminy, postanowiono zorganizować wielką imprezę - PIKNIK EKOLOGICZNY, gdzie zaangażowane będą dzieci, młodzież oraz ich wszyscy znajomi, rodzina, nauczyciele itp.

Został ogłoszony (na początku września) Konkurs Plastyczny "EKO RZEŹBA", w którym wzięło udział bardzo dużo chętnych dzieci i młodzieży szkolnej. A jakie powstały cudowne prace? Nie obyło się bez atrakcyjnych nagród rzeczowych dla szkół i samych autorów prac, specjalnie dedykowanych piosenek wykonanych przez laureatów Konkursu Ekologicznego organizowanego wiosną przez Zespół Szkół i Przedszkoli w Baranowie Sandomierskim oraz wiele innych atrakcji.

Atrakcją były warsztaty ekologiczne "zrób-to-sam" gdzie każdy mógł zrobić np.: instrumenty muzyczne (bębenki z pałeczkami, maracasy, rainsticki - dla wytrwałych nawet i całe zestawy perkusyjne); Tkanie z surowców wtórnych - opaskę na rękę, etui na telefon lub dowolnie wymyśloną rzecz; Ekolampy - powstają ekologiczne lampy z butelek typu PET. Lampy świecą od początku imprezy dzięki zamontowanym energooszczędnym świetlówkom. Każde dziecko biorące udział w warsztacie tworzy element takiej lampy – ozdabia jedną lub kilka butelek przy pomocy specjalnych, transparentnych folii.

Widowisko przygotowane przez Teatr Niewielki z Krakowa wprowadził wszystkich w klimat ekologii proponując co zrobić z elektrośmieciami - sprzętami, których nie da się już wykorzystać, a które stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i przyrody. Przekazali też takie pojęcia jak recykling i odnawialne źródła energii oraz ich znaczenie dla środowiska, a także nauczyli segregować odpady.

foto: Tomasz Młyniec

tekst..: Katarzyna Gwoździowska  MGOK..

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz