Podsumowanie Dni Baranowa Sandomierskiego

24-06-2015

W dniach 20-21 czerwca 2015r. w Baranowie Sandomierskim na placu targowym przy ulicy Mickiewicza odbyła się tradycyjna impreza rekreacyjno-kulturalna pod nazwą „Dni Baranowa Sandomierskiego 2015”. Organizatorami imprezy był Urząd Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim przy współudziale Rady Osiedla w Baranowie Sandomierskim.

W tegoroczne święto miejscowości eksperymentalnie został włączony XXII Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”. Festiwal unikatowy w skali południowej Polski ze względu na to, że dotyczy wyłącznie tematyki dziecięcej w kulturze ludowej, a jego uczestnikami są dzieci i młodzież z całej Polski.

Na dzień 20 czerwca 2015r. w godz. 21.00 – 01.00 zaplanowano dyskotekę pod gwiazdami. Dzięki sprzyjającej aurze, w sobotni wieczór bawiło się przy muzyce oraz korzystało z usług cateringu ok. 400 osób.

21 czerwca 2015r. upłynął pod znakiem folkloru. Od godz. 9.00 do godz. 17.00 w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sand. odbywały się przesłuchania konkursowe Festiwalu,
w których wzięło udział 350 uczestników. Prezentacje konkursowe oceniało jury złożone ze specjalistów w dziedzinie folkloru: Prof. Jan Adamowski – Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
w Lublinie, mgr Alicja Haszczak – choreograf, mgr Jolanta Dragan – Muzeum Regionalne
w Kolbuszowej, Ryszard Rabeszko – Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Konkurs odbywał się
w pięciu kategoriach tematycznych: soliści śpiewacy, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze, kapele, zespoły taneczne.

Od godz. 15.00 rozpoczęła się część plenerowa. Wybrane zespoły oraz soliści – uczestnicy Festiwalu „Dziecko w Folklorze” mieli możliwość wystąpienia przed publicznością na scenie. Pod zadaszonymi wiatami odbywał się Jarmark Ludzi z Pasją, w którym wzięli udział artyści rzemieślnicy i pasjonaci różnych dziedzin kultury, sztuki i folkloru – rzeźby, malarstwa, wycinanki, numizmatyki, rękodzieła artystycznego i ludowego oraz wielu innych. W ramach Jarmarku odbywały się warsztaty tkackie oraz garncarskie, które cieszyły się ogromną popularnością.

Organizatorzy zapewnili dla uczestników stoiska z gorącymi daniami grillowymi, stoiska spożywcze oraz wesołe miasteczko. Niestety okresowe opady deszczu nie pozwoliły w pełni korzystać z atrakcji przewidzianych dla najmłodszych uczestników imprezy plenerowej.

Kilkanaście minut po godz. 17 na scenie zaprezentował się zespół BACIARY, którego występ zapełnił niemal cały plac targowy. Muzyka tego zespołu cieszy się ogromną popularnością. Po koncercie na scenie pojawiły się kolejne zespoły – uczestnicy Festiwalu „Dziecko w Folklorze”, zespół FLASH działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz Kacper Smykla z przyjaciółmi, wykonując kilka raperskich utworów.

O godz. 20.00 na scenie pojawili się jurorzy Festiwalu, którzy wręczyli laureatom Festiwalu nagrody, a zaraz po werdykcie wystąpił znany od wielu lat zespół VARIUS MANX, którego fani w liczbie ok. 1000 osób bawili się do godz. 22.30. Koncert zespołu uwieńczył występ grupy Tancerzy Ognia TURKUS z Nowej Dęby, a wieczór zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, która zakończyła się ok. godz. 0.30.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała ochrona OFFICER SECUTIRY, karetka pogotowia oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Baranów Sandomierski.

Tegoroczne dni Baranowa Sandomierskiego zrealizowano przy współudziale sponsorów:

Partner główny: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej,

Fenix Metals