Podsumowanie posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

20-04-2018

19 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Celem spotkania było omówienie zagrożeń jakie powstały w sezonie zimowym oraz zagrożeń jakie mogą wystąpić na terenie Gminy. Na posiedzeniu obecni byli urzędnicy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy m.in. Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zakładu  Użyteczności Publicznej, Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim oraz Miejsko-Gminny Komendant ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim.

Na początek przedstawiciel Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim przedstawił statystykę zagrożeń jakie miały miejsce na terenie Gminy w 2017 roku. Stwierdzono w niej popełnienie 102 przestępstw, doszło też do 10 wypadków drogowych.

Następnie Komendant Miejsko-Gminnego ZOSP RP przedstawił dane zdarzeń jakie wystąpiły w roku ubiegłym. W tym czasie miały miejsce 141 zdarzenia w tym: 64 pożarów, 76 miejscowych zagrożeń oraz 4 alarmów fałszywych. W bieżącym roku doszło już do 56 zdarzeń w tym 50 pożarów oraz 5 miejscowych zagrożeń i 1 alarmu fałszywego. Z przedstawionych przez Komendanta informacji wynika, iż większość pożarów w Gminie jest spowodowana wypalaniem traw. W związku z tym, po raz kolejny przypominamy o bezwzględnym zaniechaniu tego procederu.

Kolejnym punktem posiedzenia była informacja dotycząca zakresu opieki nad zwierzętami bezdomnymi. W 2017 roku odłowiono 20 psów, w tym 13 oddano do schroniska. Oprócz tego interweniowano w sprawie: bocianów (5 razy), lisów (2 razy), potrąconej zwierzyny (5 razy) oraz w sprawie psów (14 razy), które nie zakończyły się ich odłowieniem.

Informacje, które przedstawiła Kierownik MGOPS w Baranowie Sandomierskim dotyczyły zakresu udzielonej pomocy swoim podopiecznym oraz osobom starszym i samotnym w okresie zimowym. Na posiedzeniu podsumowano również akcję zimowego odśnieżania dróg gminnych, przez GZUP. W sezonie zimowym zużyto 363 tony mieszanki solno-piaskowej, a koszt zadania wyniósł 55 397,20 zł.

Ostatnim punktem posiedzenia były informacje, które przedstawił Komendant ZOSP RP, a dotyczyły sił oraz środków jakimi dysponują jednostki OSP z terenu naszej Gminy w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. Na terenie Gminy Baranów Sandomierski jest 13 jednostek OSP. Każda z nich powołała Jednostkę Operacyjno-Techniczną, w których aktualnie działa 217 członków. Jednostki wyposażone są w 21 samochodów oraz 2 quady, które zostały poddane w listopadzie 2017 roku corocznemu przeglądowi technicznemu.

W dniu 19 kwietnia rozpoczął się również przegląd urządzeń i budowli przeciwpowodziowych na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Warto zaznaczyć, że w najbliższym czasie rozpoczną się modernizacje wałów na rzece Babulówka od mostu w Baranowie Sandomierskim do granic Gminy (w kierunku Padwi Narodowej).

Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2018-04-20