Podsumowanie Projektu pt.,, Babciu,dziadku kochaj odpowiedzialnie swoje wnuki-razem po zdrowie"

02-01-2020

W dniu 19 grudnia 2019r. podczas  Konferencji podsumowującej Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim  podsumował projekt pt. „BABCIU, DZIADZIU KOCHAJ ODPOWIEDZIALNIE SWOJE WNUKI - RAZEM PO ZDROWIE”.

Projekt był realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Głównym celem tego projektu było  zmotywowanie seniorów i ich rodzin do zmian w sposobie żywienia i gospodarowania czasem wolnym. Wspólne działania doprowadziły do zacieśnienia więzi rodzinnych, odpowiedzialnego wychowywania i odżywiania wnucząt przez ich rodziców i dziadziów. W ramach działań projektowych seniorzy poznawali swoją małą ojczyznę uczestnicząc razem z wnuczętami w wycieczkach rowerowych po terenie gminy : szlakiem przydrożnych kapliczek i pomników przyrody. Seniorzy i wnuczęta wspólnie przyrządzali przepyszne posiłki w ramach warsztatów zdrowego żywienia. Nauczyli się jak zbilansować całodzienne wyżywienie, aby starczały im sił i energii, by byli zdrowi i sprawni. Uczestnicy poznali jadłospisy, przepisy, mogli także liczyć na indywidualne porady. Spotkanie zakończyło się wspólnym pałaszowaniem przygotowanych smakołyków. W ramach projektu uczestnicy mogli także bliżej zapoznać się z alpakami. Te przemiłe zwierzęta żyją na Ranczu Alpaka w Woli Baranowskiej i właśnie tam odbyło się kolejne spotkanie babć i wnuków. Zwierzęta wzbudziły prawdziwy zachwyt wśród wszystkich. Uczestnicy mogli je karmić, pogłaskać, zaprzyjaźnić się. Wiele także dowiedzieli się o ich trybie życia, czy pochodzeniu. Na pamiątkę tego spotkania wszyscy mogli wykonać własną alpakę – przytulankę. Odbywały się także zajęcia animacyjne, zabawy i gry. W ramach projektu odbyły się ciekawe wykłady z przepisów prawa cywilnego, psychologii, zasad zdrowego odżywiania. Projekt realizowany był od 15 lipca do 20 grudnia 2019 r. Wartość inicjatywy 7139 zł.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała