Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

22-03-2017

Tematyką spotkania było omówienie zagrożeń jakie powstały w sezonie zimowym oraz zagrożeń jakie mogą powstać na terenie Gminy. Na posiedzeniu obecni byli urzędnicy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy m.in. Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zakładu  Użyteczności Publicznej, Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim oraz Miejsko-Gminny Komendant ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim.

Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim Pan Robert Stępień przedstawił statystykę zagrożeń jakie miały miejsce na terenie Gminy w 2016 roku oraz przedstawił jakie działania należy podjąć w celu ich zminimalizowania.

Z kolei Komendant Miejsko-Gminny OSP Pan Józef Bereski, przedstawił statystykę zdarzeń jakie miały miejsce w 2016 roku. Z przedstawionych informacji przez Komendanta wynika,  iż większość pożarów w gminie jest spowodowana wypalaniem traw. W związku z tym, przypominamy o zakazie wypalania traw.

Na posiedzeniu podsumowano akcję zimowego odśnieżania dróg gminnych, której dokonał Kierownik GZUP pan Dariusz Chemel. Przedstawił on sprawozdanie z zrealizowanych zadań podczas zimy na terenie gminy oraz o wydatkowanych środkach na ten cel.  I tak w  sezonie zimowym wyjeżdżano 26 razy do odśnieżania i zwalczania śliskości na drogach gminnych. Zużyto 504 tony mieszanki solno-piaskowej i przejechano łącznie 4150 km. Koszt zadania wyniósł 102 873,50 zł.

Pani Bernadetta Burdzel – pracownik MGOPS w Baranowie Sandomierskim  przedstawiła informację podsumowującą pomoc i zakres udzielonej pomocy  przez  MGOPS  swoim podopiecznym oraz osobom starszym i samotnym w okresie zimowym.

Druga część posiedzenia poświęcona była ocenie zagrożenia powodziowego na terenie gminy. Komendant przedstawił siły i środki jakim dysponują jednostki OSP
z terenu Gminy w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego na terenie gminy.

W miesiącu kwietniu stan urządzeń i budowli przeciwpowodziowych kontrolowany będzie przez PZMiUW w Rzeszowie przy udziale przedstawicieli Gminy.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska