Powiatowe ćwiczenia obronne w Gminie

13-06-2019

11 czerwca, w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu rozpoczęły się trzydniowe powiatowe ćwiczenia obronne, czyli ćwiczenia z działań w sytuacjach kryzysowych  oraz w wyższych stanach gotowości obronnej państwa. Pierwszego dnia, odbyło się szkolenie teoretyczne, przybliżające tematykę zadań obronnych realizowanych przez administrację publiczną w ramach funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, a także wszelkich procedur dotyczących postępowania w sytuacjach zagrożenia. Drugiego dnia, zrealizowano szkolenie praktyczne w Urzędzie Gminy Gorzyce, dotyczące rozwiązań Akcji Kurierskiej, w których brały udział wszystkie Gminy z powiatu tarnobrzeskiego w tym Gmina Baranów Sandomierski.

Trzeciego dnia w budynku Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, zostały przeprowadzone ćwiczenia w zakresie zarządzania kryzysowego, współdziałania organów administracji ze służbami ratowniczymi, obiegu informacji, stanu organizacyjnego oraz potencjału wykonawczego i zabezpieczającego poszczególnych jednostek organizacyjnych biorących udział w ćwiczeniach.

W celu nadania właściwego realizmu, przy opracowywaniu koncepcji do ćwiczeń, założono scenariusz w którym dokonano zatrzymania agresywnego petenta, który groził pracownikom Urzędu. W związku z potencjalnym zagrożeniem, wszyscy obecni pracownicy zostali błyskawicznie ewakuowani na parking przed budynkiem, natomiast „rannym” udzielono fachowej pomocy medycznej. Obezwładnienia agresora dokonali policjanci z Grupy Realizacyjnej KP Policji w Mielcu. Kolejnym punktem ćwiczeń było radzenie sobie w sytuacji pożaru, z którym uporała się jednostka JRG PSP w Nowej Dębie wspólnie z OSP Baranów Sandomierski i OSP Skopanie. Podczas ćwiczeń z punktu spikera omawiane były bieżące działania służb.

Należy podkreślić, że ćwiczenia przebiegły zgodnie z przyjętym scenariuszem, którego wszystkie punkty udało się zrealizować z wynikiem pozytywnym. Każda tego rodzaju operacja jest niezmiernie ważnym doświadczeniem, ponieważ pozwala w praktyce zweryfikować przyjęte procedury, a także w warunkach „polowych” sprawdzić przyjęte założenia tak, aby w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej wymagającej szybkiej i zdecydowanej reakcji każdy znał swoje zadania i był przygotowany na niesienie pomocy.

W związku z realizowanymi ćwiczeniami w godzinach 12:00 - 13:30, wystąpiły utrudnienia w obsłudze interesantów, za które serdecznie przepraszamy.

W ćwiczeniach uczestniczyli:

- Pracownicy UMiG Baranów Sandomierski

- Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu

- Posterunek Policji w Baranowie Sandomierskim

- Grupa Realizacyjna Komendy Powiatowej Policji w Mielcu

- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu

- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu

- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie

- Jednostki: OSP Skopanie i OSP Baranów Sandomierski

- Obserwatorzy z Gmin Powiatu Tarnobrzeskiego

Za sprawne przeprowadzenie ćwiczeń, dziękujemy wszystkim jednostkom, które brały w nich udział.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-06-13