Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Powietrzne pompy ciepła-co to takiego i do czego służą?

18-04-2019

Powietrzne pompy ciepła – co to takiego i do czego służą

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia służące do oszczędnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują do tego celu energię cieplną z powietrza i może pozyskiwać z otoczenia większość energii potrzebnej do podgrzania wody. W porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi pozwala to zdecydowanie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody. Działąją już przy temperaturze powietrza -7 st. C i potrafią pokryć 70-100% rocznego zapotrzebowania obiektu na ciepłą wodę. Bez problemu również zapewniają jej podgrzanie do 60 st. C z wyłącznej pracy pompy ciepła, a z dodatkowym użyciem grzałki elektrycznej nawet do 70 st. C.  Pompy ciepła to doskonała alternatywa do kolektorów słonecznych i jeden z najtańszych sposobów przygotowania ciepłej wody użytkowej. 

Pompy ciepła mają coraz większe zastosowanie w budownictwie. Siedem lat temu instalowane były w mniej niż 3 proc. nowych budynków jednorodzinnych, teraz jest to już około 15 proc. Szczególnie szybko rozwija się rynek powietrznych pomp ciepła
(2/3 wszystkich instalowanych pomp ciepła). Są uznawane za technologię przyszłości, ze względu na stosunkowo prosty montaż w budynkach, niższą cenę oraz coraz wyższą efektywność, a więc niskie koszty eksploatacji. Rynek powietrznych pomp ciepła
w Polsce wzrósł w 2018 r. o 30 proc.

 

Jak działa pompa ciepła? Jak „odwrócona” lodówka

 

Aby zobrazować pracę pomp ciepła możemy porównać ją do pracy lodówki. Różnica polega jednak na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów żywnościowych, a następnie oddaje je do otoczenia, tymczasem pompy pobierają ciepło z otoczenia
i przekazują je do wnętrza budynku. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła – następujący po sobie cykl procesów termodynamicznych pozwala jednak spowodować przepływ ciepła z obszaru chłodniejszegodo cieplejszego. Instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu.

Warto pamiętać, że nawet przy ujemnych temperaturach można odebrać ciepło z powietrza, gruntu czy wód gruntowych - ciepło bowiem jest formą energii związanej z przekazywaniem energii ruchu cząstek(1). Z tego też względu spotkać możemy pompy ciepła zdolne prawidłowo funkcjonować nawet przy minus -20 st. C.

Aby mogły poprawnie funkcjonować niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Dzisiejsze systemy wymagają dostarczenia jedynie 25 do 30 proc. energii z zewnątrz. Energię tę wykorzystuje się do napędu sprężarki. Oznacza to, że nawet 75 proc. energii cieplnej dostarczonej do wnętrza budynku pochodzi z otoczenia.

Główne elementy pompy ciepła to: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący (rozprężny). Ciepło przekazywane jest za pośrednictwem czynnika chłodniczego, który zmienia stan skupienia, czego efektem jest oddawanie lub pobieranie energii.

W poniższym linku można zobaczyć działanie pomp ciepła

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/jak-dziala-pompa-ciepla-6697.html

 

Jednocześnie informujemy, iż Gmina Baranów Sandomierski realizuje projekt dostawy i montażu powietrznych pomp ciepła. Służą one do podgrzania ciepłej wody użytkowej, którą wykorzystujemy na co dzień do mycia i kąpieli. Szczególne zastosowanie mają one w okresie wiosenno-letnio-jesiennym, kiedy to nie musimy palić w piecu aby mieć dostęp do c.w.u. Jest to element szerszego projektu partnerskiego siedmiu Gmin z terenu powiatów tarnobrzeskiego oraz lubaczowskiego. Na realizację
w/w projektu pozyskane zostały środki z Unii Europejskiej, a więc koszt każdej z pomp pomniejszony zostaje o wartość dotacji ze środków UE.

Proponowane pompy w projekcie mają sprawność już od -7st.C i potrafią zagrzać wodę do +60 st.C przy poborze mocy około 1,6kW. Proponowane zasobniki wody to 200 lub 300l.

Wszystkich zainteresowanych montażem we własnym gospodarstwie powietrznych pomp ciepła do podgrzania c.w.u. zapraszamy do Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Baranów Sandomierski w pok. nr 3 w godzinach pracy Urzędu lub pod
nr telefonu 15 811 85 81 wew. 120 lub 123.

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Jakub Marek
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz
Data wytworzenia: 2019-04-18
Data publikacji: 2019-04-18
Data modyfikacji: 2019-04-18