Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
W tym roku w Mistrzostwach uczestniczyły zespoły z województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Termin rozgrywania mistrzostw skłaniał do primaaprilisowych żartów, jak choćby ten o konieczności wyparzania warcabowych zestawów w miejscowej kuchni zgodnie z zaleceniami Sanepidu, czy obowiązku posiadania przez uczestników zawodów zestawów środków opatrunkowych ratujących zdrowie i życie ludzkie w tej wyjątkowo kontuzjogennej dyscyplinie sportu.
Turniej zainicjowany w 2006 roku przez Andrzeja Łukaszka i Janusza Laska wciąż cieszy się dużą popularnością i zyskuje miano jednej z najstarszych imprez sportowych organizowanych dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Gry planszowe przeżywają renesans, stając się alternatywą dla gier komputerowych, zwłaszcza tych, które prowadzą młodych ludzi do patologicznych, destrukcyjnych zachowań, jak choćby cieszący się złą sławą ,,Błękitny wieloryb”. Organizatorzy mistrzostw proponują wychowankom i ich wychowawcom dobrą zabawę, rywalizację zgodną z zasadami fair play oraz rozwijającą intelekt rozrywkę, której zaletą jest rzeczywista, a nie wirtualna obecność przeciwnika.
W klasyfikacji drużynowej wygrała reprezentacja Domu Dziecka w Kraśniku. Drugie miejsce zajęli gospodarze - Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. Brązowy medal zdobyli zawodnicy z Domu Dziecka w Długiem.
Rozegrany tradycyjnie soczkami owocowymi mecz finałowy wyłonił mistrza w klasyfikacji indywidualnej wychowanków, którym został po emocjonującym, stojącym na bardzo wysokim poziomie i niezwykle wyrównanym pojedynku Stanisław Żmuda z Domu Dziecka w Kraśniku. Wicemistrzostwo zdobył Łukasz Nieckula z Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu, a trzeci był również reprezentant Domu Dziecka w Kraśniku Rafał Zając.
W rywalizacji opiekunów zwyciężył Andrzej Koszałka z Domu Dziecka w Kraśniku. Drugie miejsce zajął Bogdan Nakonieczny z Domu Dziecka w Długiem , a trzecie Bogdan Florek z Domu Dziecka w Strzyżowie . Nagrodę dla najmłodszego uczestnika otrzymał Maksymilian Białek z Żyznowa, a dla najlepszej zawodniczki wśród dziewcząt Paulina Jędrzejczyk z Pacanowa.
Puchary, medale i nagrody rzeczowe w imieniu ich fundatorów wręczał dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu Damian Szwagierczak w towarzystwie Pani Lidii Ciesielskiej przedstawicielki burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz sędziów zawodów: Dariusza Dubiela, Andrzeja Łukaszka i Krzysztofa Cieśli.
Rozegranie zawodów i spotkanie dzieci, którym los nie szczędził w życiu przykrych doświadczeń stało się możliwe dzięki życzliwości sponsorów: Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka, burmistrza Baranowa Sandomierskiego Marka Mazura, dyrektora Mieleckiej Szkoły Biznesu Janusza Kotarby, notariusz Haliny Chojnackiej, firmy ,,SKOBUD” z Tarnobrzegu, Wacława Greli z PPHU ,,Miwax”, firmy ,,Panasonic” oraz PWSZ w Tarnobrzegu . Mistrzostwa zorganizowali i przeprowadzili wychowawca Andrzej Łukaszek oraz pedagog Dariusz Dubiel przy wsparciu dyrektora Damiana Szwagierczaka, pracowników i wychowanków skopańskiej placówki.
A.Ł.