Przedstawicielka Fundacji Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie na sesji Rady Powiatu Tarnobrzeskiego

09-10-2015

Pani dr Dorota Ciupińska, przedstawicielka Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci na ostatniej sesji Rady Powiatu Tarnobrzeskiego przybliżyła działalność placówki, zachęcając jednocześnie do propagowania informacji o działalności Hospicjum wśród mieszkańców Powiatu Tarnobrzeskiego. - Zależy nam na tym, aby każde dziecko, ze sprzężoną i wieloraką niepełnosprawnością, które nie może ze względu na swój stan zdrowia przebywać w innych ośrodkach, mogło być skierowane do naszej placówki. Nasza Fundacja zajmuje się  w domach specjalistyczną opieką, pomagamy także w zakresie wsparcia socjalistycznego. Obecnie w powiecie tarnobrzeskim nie mamy żadnego pacjenta, ale jeszcze niedawno kilkoro dzieci było naszymi podopiecznymi. Po kilku latach działalności zaobserwowaliśmy, że dzieci, które nie mają domów rodzinnych, wymagają wsparcia medycznego i terapeutycznego, to dzieci które nie kwalifikują się ani do domów dziecka, ani do szpitala, dlatego stworzyliśmy hospicjum stacjonarne. Dzięki Fundacji dzieci mogą być objęte kompleksowym wsparciem na wysokim poziomie. Ośrodek przyjmuje także dzieci w okresie wypalenia rodziców. Dzieci mogą przebywać o ośrodku czasowo przez dwa tygodnie – mówiła dr Dorota Ciupińska.

Paweł Bartoszek, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego podziękował dr Dorocie Ciupińskiej za przedstawienie informacji. - Z tymi problemami trzeba się zmierzyć, dlatego cieszymy się, że taka inicjatywa powstała. Dziękujemy za przedstawienie problemu, bo osoby z takimi problemami zgłaszają się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Będziemy wiedzieli, gdzie je kierować, gdzie znajdą pomoc – powiedział Paweł Bartoszek, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci jest specjalistyczną organizacją, działającą na terenie województwa podkarpackiego. Zostało powołane, aby objąć opieką domową dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Domowa opieka paliatywna jest alternatywą wobec leczenia w szpitalu. Nadrzędnym celem Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci jest umożliwienie nieuleczalnie chorym dzieciom pobytu we własnych domach. Celem pracy Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci jest poprawa jakości życia Podopiecznych, poprzez otoczenie ich specjalistyczną i troskliwą opieką medyczną, psychologiczną, pedagogiczną, duchową i socjalną. Dzięki tej opiece nasi Podopieczni mogą spędzić ostatnie dni swego życia w domu, a nie w szpitalu.

Więcej informacji o działalności Fundacji oraz biuletyny i ulotki można otrzymać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Informacji udziela Pani Ewa Kędzierska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub starosta i wicestarosta Powiatu Tartnobrzeskiego.

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: