Przekroczone stany alarmowe na Wiśle

25-05-2019

W dniu dzisiejszym o godzinie 17:00, Zarządzeniem Burmistrza, został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Ma to związek z przekroczeniem stanu alarmowego rzeki Wisła. W związku z powyższym w Urzędzie pełnione są całodobowe dyżury, przez członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Kontakt w sprawach pilnych pod numerami telefonów: 698-923-357, (015) 811-85-81.

Należy podkreślić, że sytuacja jest stabilna i na bieżąco monitorowana przez pracowników Urzędu oraz jednostki OSP z terenu Gminy. Fala kulminacyjna na Wiśle w rejonie Baranowa Sandomierskiego przewidywana jest na noc, z soboty na niedzielę od godziny 5 do 8 i nie powinna przekroczyć 710 cm. Do porównania przypomnijmy, że w 2010r. stan Wisły na wodowskazie w Dymitrowie Małym osiągnął wartość 840cm.

W związku z ogłoszonym alarmem przeciwpowodziowym obowiązuje bezwględny zakaz poruszania się pojazdów po wałach, drogach przywałowych, serwisowych zlokalizowanych wzdłuż rzek, za wyjątkiem służb ratowniczych.

Obecnie działania jednostek OSP z terenu Gminy Baranów Sandomierski polegają na monitorowaniu stanu wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych.

W godzinach dopołudniowych OSP Ślęzaki i Kaczaki podjeły działania zmierzające do podniesienia korowny wału na rzece Trześniówka w Ślęzakach. Obecnie trwa czopowanie śluzy na Kaczówce, jak również zaślepienie nor bobrzych w Suchorzowie.

Od dnia wczorajszego trwa przerzut wody z rowu Fabrycznego do rzeki Babulówka z uwagi na zamknięcie śluz na Babulówce.

Link do zarządzenia: Zarządzenie nr 68

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki