Regionalny System Ostrzegania (RSO)

09-01-2015

Od pierwszego stycznia 2015 roku pojawiła się nowa usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach Regionalny System Ostrzegania (RSO).

W telefonach komórkowych (smartfonach, tabletach) i na ekranie telewizorów całej Polski można oglądać ostrzeżenia o zdarzeniach mogących zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu.

W telewizorze, komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora (w TVP Regionalnej) w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W przypadku telefonów należy zainstalować bezpłatną aplikację mobilną Regionalnego Systemu Ostrzegania. Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa). W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy „ściągnąć” aplikację RSO, zainstalować ją, a następnie wybrać dowolne województwo.

Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

• ogólne
  • meteorologiczne
  • hydrologiczne
  • stany wód (wodowskazów) na poszczególnych rzekach

Ponadto, w części „dla kierowców” zawierać mogą informacje drogowe. Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

W najbliższym czasie w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w zainstalowaną aplikację RSO.

Żródło

Osoba publikująca: Tomasz Pruś