Rozmarzona wystawa w Baranowie

06-12-2016

Jadwiga Toś-Pelc to osoba niezwykła. Pochodzi z Sandomierza, a dziś mieszka w Skopaniu. Ale jej dzieła można znaleźć niemal na całym świecie. Tworzy od ponad 20 lat. Są to prace zarówno użytkowe, jak i artystyczne. Jedne i drugie możemy podziwiać w Galerii emgok. Podczas uroczystego wernisażu artystka opowiedziała o swoich pasjach, najciekawszych wyzwaniach malarskich, ale także o drodze do własnego stylu. Można było się dowiedzieć, jak powstała wierna kopia „Krzyku” Muncha, czy akty Modiglianiego, które to obrazy zachwyciły pierwszych podziwiających i już nie pozwolili innym ich oglądać – od ręki je kupili. Te i wiele innych świetnym prac malarskich Jadwigi Toś-Pelc znajduje się w prywatnych galeriach koneserów sztuki w Polsce i za granicami kraju. Ulubionym tematem prac twórczyni są pejzaże, ale także martwa natura, a źródłem inspiracji zwłaszcza Cezanne. Na wystawie w MGOK-u można także oglądać kopię „Ostatniej wieczerzy” Salvadora Dali oraz projekt firanki z motywem z Gauguina.

Firanka na wystawie znalazła się nieprzypadkowo. Pani Jadwiga przez lata pracowała w Fabryce Firanek Wisan. Projektowała wzory, ale także była odpowiedzialna za tworzenie oferty, przygotowała pierwszy katalog firanek. Jako przedstawicielka reprezentowała firmę na targach Łódzkich i Poznańskich, a także za granicą, m.in. we Frankfurcie. Twórczością artystyczną intensywniej zajęła się, gdy odeszła z pracy.

Oprócz malarstwa pani Jadwiga zajmuje się również rękodziełem oraz wyplata gobeliny. Na wystawie możemy oglądać taką pracę, wraz z projektem.

Wystawę prac autorstwa Jadwigi Toś-Pelc można oglądać w Galerii emgok codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

rd

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska