Rusza największa w najnowszej historii Gminy inwestycja.

21-06-2018

W piątek 15 czerwca podpisano umowę z firmą CONTROL PROCESS SILESIA Sp. z o.o. na rozbudowę gminnej oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim z terminem realizacji do końca listopada 2019 r. Kwota za jaką Wykonawca zrealizuje zadanie to ponad 13,5 mln zł. W ramach robót zostanie wykonany nowy zblokowany reaktor biologiczny, osadnik końcowy, stacja odwadniania i higienizacji osadu, zamontowany zostanie również system fotowoltaiczny celem wspomagania zasilania urządzeń oczyszczalni ścieków oraz przebudowane zostaną istniejące urządzenia (w tym stary reaktor biologiczny). Efektem w/w prac będzie osiągnięcie docelowej przepustowość Qśd=1371,5 m3/d (RLM=9000). Obecne parametry to: Qśd=700 m3/d (RLM=4083). Unowocześniona Oczyszczalnia zyska wysoki standard działania, co przełoży się na jej zwiększoną efektywność i żywotność.

W najbliższych dniach zostaną również podpisane umowy z Wykonawcami zadań dotyczących budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Baranów Sandomierski i Dymitrów Mały oraz przebudowy sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy. W ramach zadania zostanie wykonana sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej oraz sieć kanalizacji sanitarnej tłocznej wraz z przepompownią ścieków z zasilaniem elektrycznym, kórą zrealizuje firma WOD-GAZ Zakład Robót Inżynieryjno- Transportowych Czesław Sztuk za kwotę prawie 4 mln zł. Natomiast drugą część zadania czyli, przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy wykona konsorcjum: Lider: PIPE CONTROL Łukasz Lis , Partner: FHU INSTBUD Stanisław Boguła Sp. J. za kwotę 2,9 mln zł. Termin wykonania w/w zakresu prac został wyznaczony na koniec bieżącego roku.

Dobiegają również procedury związane z wyłonieniem wykonawcy w przedmiocie pełnienia nadzoru inwestorskiego w ramach zadania pn.: „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Baranów Sandomierskim w ramach MOF Tarnobrzeg”.  Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Vendsoft z Krzemienicy na kwotę 228 780,00 zł. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa.

Do wyłonienia pozostają jeszcze Wykonawcy dwóch ostatnich zadań, tj. budowa sieci kanalizacji w miejscowości Wola Baranowska oraz Skopanie. Problem w tym przypadku polega na tym, że na rynku usług kanalizacyjnych jest bardzo dużo zleceń, co powoduje, że brak jest mocy przerobowych, a w konsekwencji powoduje znaczący wzrost kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Na te zadania został ogłoszony już drugi przetarg, gdzie najkorzystniejsza oferta na I część (Wola Baranowska) wyniosła 18 890 000 zł, natomiast na II część (Skopanie) 11 048 844 zł i znacznie przekroczyły zaplanowaną na ten cel kwotę. W związku z tym Gmina będzie czynić starania w celu znalezienia jak najlepszego rozwiązania, tak aby móc w całości zrealizować zamierzenia inwestycyjne związane ze skanalizowaniem aglomeracji Baranowa Sandomierskiego.

Przypomijmy…

Poszczególne części zamówień obejmują swym zakresem:

Cz. I - rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim,

Cz. II - budowę kanalizacji sanitarnej w Woli Baranowskiej z budową 9 sztuk pompowni oraz kolektora przerzutowego ścieków z Knapów wraz z tłocznią,

Cz. III - budowę kanalizacji sanitarnej w Skopaniu wraz z przejściem pod torami kolejowymi i budową kolektora tłocznego (przesyłowego ścieków ze Skopania, Woli Baranowskiej i Knap bezpośrednio do oczyszczalni w Baranowie Sandomierskim) oraz budowa wodociągu w ul. Wiejskiej. Ta część zamówienia obejmuje takie etapy jak: Skopanie Wieś, Osiedle Zachód, ul. Granica oraz ul. Międzywodzie wraz z przyległościami.

Cz. IV -  budowę kanalizacji sanitarnej w Dymitrowie Małym i Baranowie Sandomierskim na ul. Okulickiego, Podzamcze, Krakowska i Borowa

Cz. V - przebudowę kanalizacji sanitarnej w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu. Chodzi tu o przebudowę i uszczelnienie kolektora sanitarnego grawitacyjnego metodą bezwykopową.

Zadanie kanalizacyjne pn.: ,,Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Baranów Sandomierskim w ramach MOF Tarnobrzeg” uchwałą Zarządu Województwa Podkarpackiego, w marcu br. otrzymało dofinansowanie na blisko 29 mln złotych. Projekt obejmuje budowę i przebudowę sieci kanalizacyjnej na długości 60 km (55 km budowa + 5 km modernizacja) w miejscowościach: Wola Baranowska, Dymitrów Mały, Baranów Sandomierski, Skopanie oraz Knapy. W ramach zadania przebudowana i rozbudowana zostanie oczyszczalnia w Baranowie Sandomierskim, aby mogła przyjąć zwiększoną ilość ścieków po podłączeniu kolejnych miejscowości do gminnej sieci kanalizacyjnej. Ta największa w najnowszej historii Gminy Baranów Sandomierski inwestycja szacowana na 45 mln zł, planowana jest do realizacji w trybie dwuletnim tj. do końca 2019 r.

O dalszych działaniach związanych z budową kanalizacji sanitarnej w Gminie Baranów Sandomierski będziemy Państwa informować na bieżąco.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-06-21