Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Jan Puk opowiedział zebranym - mieszkańcom gminy i uczniom Zespołu Szkół i Placówek wraz z nauczycielami - o swojej wielkiej pasji, czyli rzeźbie w drewnie. Głównie – o dawnych zabawkach, które wykonuje własnoręcznie od kilkudziesięciu lat. Wiele z nich dla uczestników spotkania było ciekawostką i sporym zaskoczeniem. Dzieci pytały o przeznaczenie różnych przedmiotów, jak się je wykonuje, skąd pan Jan bierze na nie pomysły i ile trwa ich realizacja. Rzeźby przedstawiające roboty polne były okazją do porozmawiania o dawnych wiejskich pracach, np. o wiosennej orce, żniwach, czy mieleniu ziarna na mąkę w młynie. Dzieci mogły także zobaczyć dawne wiejskie ubrania. Największe zainteresowanie wzbudziła ruchoma postać człowieka rżnącego drzewo. Projekt tej zabawki zajął pierwsze miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną w Bielsku-Białej, w którym wzięło udział pół tysiąca twórców z różnych stron świata. Gość podkreślał, że jego zabawki znajdują się w domach, muzeach, centrach kultury niemal na całym świecie, a teraz także w Baranowie Sandomierskim.
Jan Puk opowiedział także o innej swojej pasji – poezji. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać jego najnowszych wierszy, które wkrótce zamierza wydać. Wiele w nich wspomnień z dzieciństwa, poeta zachwyca się pięknem polskiego krajobrazu, odwołuje do najważniejszych wartości: ojczyzny, Boga, rodziny.
Spotkanie było także okazją do podziękowania artyście za podarowanie cennej i unikalnej kolekcji zabawek i rzeźb dla MGOK-u. Dyrektor Renata Domka i Lasowiaczka Barbara Sroczyńska wręczyły gościowi pamiątkowy dyplom, kwiaty i upominki.
Wystawę dzieł Jana Puka można oglądać na stałe w ośrodku.
rd