Ścieżka pieszo-rowerowa oddana do użytku.

28-12-2017

Prace związane z budową kolejnego etapu ścieżki pieszo-rowerowej z Woli Baranowskiej do Skopania dobiegły końca. Odcinek, który był realizowany w tym roku, 20 grudnia został oddany do użytku. Długość tego fragmentu wynosi 542 metry, zaś koszt robót zamknął się w kwocie 480 tys. zł. Kilka drobnych usterek wykrytych podczas odbioru, zostanie usuniętych na wiosnę przy sprzyjających do prac warunkach atmosferycznych.

Był to już drugi etap inwestycji, bowiem w roku ubiegłym ukończono pierwszy etap na odcinku 636 metrów. Całość trasy pokryta została nawierzchnią bitumiczną. Inwestorem był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a projekt został współfinansowany ze środków samorządu Gminy. Trasa ścieżki pieszo-rowerowej mierzy w sumie 1178 metrów, zaś całkowita wartość inwestycji wyniosła 950 tys zł. Poprawa bezpieczeństwa jest najważniejszym aspektem związanym z w/w inwestycją. Dzięki ścieżce pieszo- rowerowej nie tylko piesi i rowerzyści korzystający z tego odcinka ale również kierowcy odczują poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększony komfort przemieszczania się pomiędzy miejscowościami.

Ścieżka kończy się 80 metrów przed torami ze względu na zbliżającą się modernizację linii kolejowej L-25 relacji Dębica – Ocice oraz planowanej w tym rejonie budowy dwustronnych zatok autobusowych. Wykonywanie w tym momencie ciągu pieszo-rowerowego do samych torów kolejowych wiązałoby się w przyszłości z rozbiórką tej części ścieżki. Gmina planuje wykonanie ciągłości ścieżki do ul. Włókniarzy w Skopaniu w trakcie trwania modernizacji  linii kolejowej. Warto również zaznaczyć, że Gmina podjęła starania dotyczące podniesienia kategorii przejazdu z C do B+E czyli półrogatki + przejścia użytku publicznego, co w konsekwencji spowoduje bezpieczny przejazd rowerzystów oraz innych użytkowników drogi przez przejście kolejowe. Jednocześnie Gmina Baranów Sandomierski opracowała projekt techniczny pasa ścieżki pieszo-rowerowej, którego realizacja jest planowana w najbliższym czasie na odcinku od ul. Mieleckiej w Skopaniu do skrzyżowania dróg Wojewódzkich w Baranowie Sandomierskim.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2017-12-28