Seniorzy działają!

19-09-2019

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim  realizuje projekt pt. „BABCIU, DZIADZIU KOCHAJ ODPOWIEDZIALNIE SWOJE WNUKI - RAZEM PO ZDROWIE” w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Głównym celem tego projektu jest zmotywowanie seniorów i ich rodzin do zmian w sposobie żywienia i gospodarowania czasem wolnym. Wspólne działania mają prowadzić do zacieśnienia więzi rodzinnych, odpowiedzialnego wychowywania i odżywiania wnucząt przez ich rodziców i dziadziów.

W sierpniu seniorzy poznawali swoją małą ojczyznę uczestnicząc razem z wnuczętami w wycieczkach rowerowych po terenie gminy. Pierwsza z nich odbyła się szlakiem przydrożnych kapliczek, a druga - pomników przyrody. Obie trasy miały po ok. 10 km. Mimo upału, wszyscy uczestnicy bawili się doskonale. Przy okazji dużo dowiedzieli się o swojej okolicy. Nie mieli pojęcia, iż w tak bliskim ich środowisku można zwiedzać tyle wspaniałych miejsc.

Kolejny etap projektu to spotkania kulinarne. Seniorzy i wnuczęta mogli wspólnie przyrządzić przepyszne posiłki. Nauczyli się jak zbilansować całodzienne wyżywienie, aby starczały im sił i energii, by byli zdrowi i sprawni. Zajęcia poprowadziła dyplomowana dietetyk z Dąbrowy Tarnowskiej Aleksandra Czochara. Uczestnicy poznali jadłospisy, przepisy, mogli także liczyć na indywidualne porady. Spotkanie zakończyło się wspólnym pałaszowaniem przygotowanych smakołyków.

W ramach projektu uczestnicy mogli także bliżej zapoznać się z alpakami. Te przemiłe zwierzęta żyją na Ranczu Alpaka w Woli Baranowskiej i właśnie tam odbyło się kolejne spotkanie babć i wnuków. Zwierzęta wzbudziły prawdziwy zachwyt wśród wszystkich. Uczestnicy mogli je karmić, pogłaskać, zaprzyjaźnić się. Wiele także dowiedzieli się o ich trybie życia, czy pochodzeniu. Na pamiątkę tego spotkania wszyscy mogli wykonać własną alpakę – przytulankę. Odbyły się także zajęcia animacyjne, zabawy i gry.

W ramach projektu zaplanowane są ciekawe wykłady z przepisów prawa cywilnego, psychologii, zasad zdrowego odżywiania. UTW zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do udziału.

Zadanie pod nazwą  „BABCIU, DZIADZIU KOCHAJ ODPOWIEDZIALNIE SWOJE WNUKI - RAZEM PO ZDROWIE” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK.

rd

Osoba publikująca: Patrycja Dyląg