Spotkania konsultacyjne Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Baranów Sandomierski

20-02-2017

W piątek 17 lutego 2017 roku odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Baranów Sandomierski do 2023 roku. W celu ułatwienia mieszkańcom wzięcia udziału w spotkaniach miały one miejsce w trzech lokalizacjach, w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim jako możliwość indywidulanego zgłaszania uwag, kolejno odbyła się prezentacja Programu wraz z dyskusją w Sali Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz w Sali Zespołu Szkół w Skopaniu. Spotkania konsultacyjne poprowadzili przedstawiciele firmy Kreatus Sp. z o.o. opracowującej LPR wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Panem Markiem Mazurem, prezentując treść opracowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz odpowiadając na zadawane pytania. Wśród uczestników byli przedstawiciele Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim, sołtysi, Przewodniczący Rad Osiedla, przedstawiciele stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz zainteresowani mieszkańcy Gminy.

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji. (Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji1, Dz.U. z 2015 r. poz. 1777).

Interesariuszami rewitalizacji są w szczególności:

1.  wszyscy mieszkańcy gminy, w tym obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze rewitalizacji, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego;
  2. podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą;
  3. podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne;
  4. jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;
  5. organy władzy publicznej;
  6. inne podmioty realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.

Program rewitalizacji umożliwi ubieganie się o środki z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa na współfinansowanie działań służących rozwiązywaniu problemów społecznych, gospodarczych lub infrastrukturalnych występujących na wyznaczonym obszarze zdegradowanym i rewitalizowanym.

Przypomnieć należy, iż w obecnym czasie do dnia 28 lutego 2017 roku istnieje nadal możliwość zgłaszania uwag do treści Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Baranów Sandomierski do 2023 roku. Szczegóły znajdują się w zakładce bocznej: Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Baranów Sandomierski

Osoba odpowiedzialna: Sandra Surowiec
Osoba publikująca: Agnieszka Gajda