Spotkanie z historią w Skopaniu.

28-02-2018

W gminie Baranów Sandomierski po raz kolejny obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Pierwszym wydarzeniem związanym z tym świętem będzie niedzielny koncert młodzieży w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślęzakach. Występy rozpoczną się o godz. 17.00.

Następnego dnia, w poniedziałek zaplanowano spotkanie z historią. W Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu będzie można obejrzeć film „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument opowiada o pracach naukowców pod kierownictwem dr. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w 2012 r. Ekipa odkryła tam (w tytułowej „Kwaterze Ł”, zwanej też „Łączką”) groby działaczy podziemia niepodległościowego i żołnierzy, przetrzymywanych w więzieniu, torturowanych, a następnie potajemnie zastrzelonych i pochowanych pod murem cmentarza. Na miejscu pochówku urządzono śmietnik. W 2012 r. ekipa archeologów, historyków i antropologów zajęła się poszukiwaniem masowych grobów i dokonała ekshumacji szczątków zabitych. Film pokazuje pracę zespołu badawczego.

Pokazowi dokumentu towarzyszyć będzie prelekcja na temat działalności antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie. Wykład wygłosi dr Mirosław Surdej, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas wydarzenia zostaną także ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom konkursu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który co roku organizuje na terenie gminy Zespół Szkół w Skopaniu. Najpiękniejsze prace zgłoszone do tego konkursu będzie też można oglądać na wystawie w ŚDK-u.

Spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 5 marca o godz. 12.00 w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu, jest otwarte dla wszystkich (wstęp wolny).

rd

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki