Spotkanie z rotmistrzem Pileckim

04-10-2018

Fabularyzowany dokument pt. „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego opowiada niezwykłe losy jednego z największych bohaterów II wojny światowej, dobrowolnego więzienia KL Auschwitz, oficera Komendy Głównej Armii Krajowej, żołnierza podziemia, organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Władze komunistyczne Polski Ludowej skazały go na karę śmierci, wyrok wykonano. Film powstał dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, bez żadnego dofinansowania. Obraz miał swoją premierę we wrześniu 2015 r. i od tamtej pory obejrzały go tysiące widzów w całej Polsce. Teraz było to także możliwe w naszej Gminie.

Odwiedzili nas także współtwórcy tego filmu: producent Bogdan Wasztyl oraz Paulina Wądrzyk i Elżbieta Krystian ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Były ciekawe rozmowy o bohaterstwie, wojnie, ale także o tym, jak realizowano film, usłyszeliśmy anegdoty z planu i historie jego twórców. Była to też okazja do zapoznania się z ciekawymi wydawnictwami książkowymi nt. bohatera oraz działalności polskiego podziemia. Dziękujemy za tę ciekawą lekcję historii.

rd

Osoba aktualizująca: