Stan wody w Wiśle opada

27-05-2019

Fala kulminacyjna przez teren Gminy przechodziła w nocy z soboty na niedzielę. Obecnie stan wody systematycznie spada. Na godz. 12:00 na wodowskazie Koło w Dymitrowie Małym wynosił 623cm, co oznacza, że stan ostrzegawczy jest przekroczony o 163cm i nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W związku z silnymi opadami deszczu w ostatnim tygodniu strażacy interweniowali już od 22 maja, min. w msc. Durdy, gdzie podtopionych lub zagrożonych podtopieniami było kilka domostw.   W związku z ogłoszonym stanem alarmowym,  uruchomiony został Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego GZZK, który monitorował stan infrastruktury przeciwpowodziowej i pełnił stały dyżur.

Działania strażaków polegały na monitorowaniu wałów, podnoszeniu korony wałów, zabezpieczeniu śluz i przesiąków. Łącznie zostało użytych około 200 ton piasku,  5 tys. worków i przeszło 1200m kw foli. Ze względu na zamknięte śluzy na rzece Babulówka, nadal trwa przerzut wody z kanału Fabrycznego do Babulówki na stanowisku pompowym w Baranowie Sandomierskim.

W związku ze szkodami powodziowymi powstałymi w infrastrukturze drogowej, kanalizacyjnej w najbliższym czasie odbędzie się szacowanie strat przez komisję powołaną zarządzeniem Burmistrza.

Jednocześnie w najbliższym czasie zostanie powołana komisja  d/s szacowania  strat w uprawach rolnych spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki