Świadczenia Rodzinne 2015/2016

31-08-2015

Urząd Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim informuje , że  wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2015/2016 trwający od dnia 1 listopada 2015r. do dnia 31 października 2016r. będą przyjmowane od 1 września 2015r.
     W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września 2015r. ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za listopad 2015r. następuje do dnia 30 listopada 2015r.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 października 2015r. do dnia 30 listopada 2015r. ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad nastąpi do dnia 31 grudnia 2015r.
Od dnia 1 listopada 2015r. następuje zmiana kryterium dochodowego do świadczeń rodzinnych które będzie wynosiło:
- 674zł netto  na osobę w rodzinie.
- 764zł netto na osobę w rodzinie w której jest dziecko niepełnosprawne.

Do wniosku  o zasiłek rodzinny  oraz dodatków do zasiłku rodzinnego należy dołączyć :
1) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny
2) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (osoby ubiegające się o zasiłek po raz pierwszy)
3) orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne;
4) aktualne zaświadczenie szkoły  na rok 2015/2016 (dotyczy nauki w szkole ponadgimnazjalnej) lub oświadczenie rodzica o nauce
5) zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny (małżonków, rodziców,  dzieci) w tym odpowiednio:
- zaświadczenia z urzędu skarbowego lub oświadczenia  określające wysokość dochodu uzyskanego przez członków rodziny w 2014 roku,
- oświadczenia członków rodziny o wysokości  dochodu z tytułu ryczałtu, karty podatkowej – za 2014r
- oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego innego dochodu nieopodatkowanego (w 2014r.)
- zaświadczenia lub oświadczenia członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (za 2014r.),
- zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego (ha przeliczeniowych) w 2014r.
- przekazy/przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów (zapłaconych w 2014r)
- odpis wyroku sądu zasądzającego alimenty oraz zaświadczenie komornika o dochodzie z tytułu otrzymanych alimentów w 2014r.
W przypadku utraty dochodu (osiągniętego w 2014r.)
- dokument potwierdzający utratę dochodu oraz wysokość utraconego doch.(świadectwo pracy/ umowa-zlec. oraz PIT-11)
W przypadku uzyskania dochodu w roku 2014 lub po tym roku, który jest uzyskiwany w dniu składania wniosku
- dokument potwierdzający liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany w 2014r. ( czyli umowę o pracę,  umowę-zlec),
- dokument potwierdzający wysokość uzyskanego dochodu netto (np. podjęcia zatrudnienia) z drugiego miesiąca następującego po miesiącu w którym dochód został osiągnięty przez członka rodziny po roku 2014.
6) odpis prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację
7) odpis podlegający wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie

do dodatku z tytułu urodzenia dziecka należy dołączyć:
- zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu kobiety pod opieką lekarską -  od 10 tygodnia ciąży.
do dodatku z tyt. opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego:
- zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie zatrudnienia i, na jaki okres urlop został udzielony
- zaświadczenie organu emerytalno-rentowego stwierdzające, że osoba ubiegająca się była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych (wszyscy) bez względu na posiadanie przez MOPR wcześniej wydanego zaświadczenia przez ZUS
Do dodatku   z tyt. samotnego wychowywania dziecka:
- kopia skróconego aktu zgonu drugiego z rodziców
- odpis zupełny aktu urodzenia dziecka w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany
Do dodatku   z tyt. rozpoczęcia roku szkolnego:
- aktualne zaświadczenie szkoły  na rok 2015/16 (w przypadku nauki w szkole ponadgimnazjalnej) lub oświadczenie rodzica o nauce
Do dodatku   z tyt. podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania:
- zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania

Osoba odpowiedzialna: Barbara Machniak
Osoba publikująca: Tomasz Pruś