Święto Wojska Polskiego

14-08-2019

Święto Wojska Polskiego jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Corocznie 15 sierpnia odbywają się w Naszym Kraju uroczyste Msze Święte oraz apele, w których oddaje się hołd i upamiętnia żołnierzy poległych na polu chwały.

W tym roku Katowice będą gospodarzem Święta Wojska Polskiego. Uroczysta defilada "Wierni Polsce" przejdzie ulicami miasta dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 różnych pojazdów, m.in. czołgi Leopard 2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Z okazji Święta Wojska Polskiego wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska, pochodzącym z terenu Gminy Baranów Sandomierski, składamy najserdeczniejsze życzenia, aby pełniona przez Was pełna poświęcenia służba, przyczyniała się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz przynosiła satysfakcję osobistą.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-08-13