Święto Wojska Polskiego

14-08-2015

Święto Wojska Polskiego jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się w Naszym Kraju uroczyste Msze Święte oraz apele, w których oddaje się hołd i upamiętnia pamięć żołnierzy poległych na polu chwały. Jednocześnie  przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest Honorowa Zmiana Warty z udziałem Najwyższych Władz Państwowych .

15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski, miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy, w tym reprezentacyjny pododdział armii  francuskiej, przedefilowało Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. Nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce. Paradzie przyglądały się tysiące widzów, zapełniających trasę i boczne uliczki. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński.

W tym roku główne uroczystości odbędą się w Warszawie, gdzie w defiladzie wojskowej o godz. 12:00 przemaszeruje ulicami ponad 700 żołnierzy. Przejadą m.in. czołgi Leopard 2A5, HMMWV, armatohaubice Dana, haubice samobieżne Krab, oraz Rosomaki. Na niebie zobaczymy 60 samolotów i śmigłowców, m.in. F-16, Su-22, MIG-29, Mi-17, Mi-24, W-3 Sokół, C-130 Hercules oraz C-295M CASA. Nie zabraknie przelotu zespołów akrobacyjnych „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”.
Po raz pierwszy w defiladzie udział wezmną m.in. komandosi jednostki GROM, a także żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Zobaczymy również Morską Jednostkę Rakietową z Siemirowic. Ulicami Warszawy przejdą Amerykanie - na swoich transporterach Stryker.

Z okazji Święta Wojska Polskiego wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska, pochodzącym z terenu gminy Baranów Sandomierski, składamy najserdeczniejsze życzenia, aby pełniona przez Was pełna poświęcenia służba, przyczyniała się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz przynosiła satysfakcję osobistą.

W związku z uroczystościami na budynku Urzędu zawisły flagi narodowe.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz