Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wścieliźnie

17-09-2015

W dniach 25-30 września  2015 roku planowane jest przeprowadzenie akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Prowadzone szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłaczeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wkładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykladana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i ziwerząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

- przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie sa przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie nie jest wskazane,

- w przypadku kontaktu z przynętą  należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,

- kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsulatcji medycznej,

- w okresie trwania akcji szczepienia  lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie sie od polowań.

Osoba publikująca: Anna Smykla
Osoba aktualizująca: