Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych w sieciach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków. Usuwanie awarii spowodowanych takim postępowaniem zwiększa koszty użytkowania, a tym samym cenę metra sześciennego ścieków. Sieć kanalizacji przystosowana jest do przyjmowania jedynie nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego. Natomiast bardzo często trafia do niej prawie wszystko, co się zmieści do odpływu, tj. kapsle, puszki po napojach, patyczki do uszu, środki higieny osobistej, przeterminowane lekarstwa, niedopałki papierosów czy zużyte baterie. Bardzo dużo szkód w oczyszczalniach wyrządzają małe, z pozoru nieszkodliwe patyczki higieniczne, które prowadzą do częstych awarii i wymuszają zatrzymywanie pracy urządzeń, a następnie ich czyszczenie.
Dlaczego nie należy spuszczać tych odpadów do kanalizacji?
Przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm, dlatego każdy większy przedmiot, jak podpaska, pielucha, waciki, tampon może zahaczyć się o coś w rurze i zablokować przepływ. Podobnie rzecz się ma z foliowymi torebkami, natomiast włosy potrafią się zbierać w większe kłębki i również powodować zatory. Resztki jedzenia wabią szczury w kanalizacji i wpływają na zwiększenie populacji tych gryzoni. Należy podkreślić, że statystycznie co minutę do kanalizacji trafia około 6 kilogramów tłuszczu. W chłodnej wodzie tłuszcz tężeje i osadza się na ściankach rur, zmniejszając ich średnicę. Zawarte w niedopałkach substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów, które oczyszczają ścieki w części biologicznej oczyszczalni. Wiele substancji chemicznych szkodzi mikroflorze w oczyszczalni ścieków, przez co procesy oczyszczania są mniej skuteczne. Wrzucane do kanalizacji igły i strzykawki stanowią, z kolei, zagrożenie dla pracowników serwisujących sieć i obiekty kanalizacyjne – powodując skaleczenia i zranienia.
Gdzie utylizować odpady?
Powinny one trafiać do pojemników na odpady komunalne. Im mniej tego typu odpadów trafiać będzie do kanalizacji tym rzadziej dochodzić będzie do zatorów i awarii, co w konsekwencji pozwoli m.in. na utrzymanie niskich kosztów odbioru ścieków.
Aby rozwiać wątpliwości co konkretnie nie powinno trafiać do kanalizacji ściekowej poniżej zamieszczamy grafikę zawierającą właściwe informacje:
Źródło: www.nanowosmieci.pl, www.zwikzary.pl