Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Po dwóch latach od powstania Gminna Orkiestra w Baranowie Sandomierskim może się już pochwalić kilkoma wspaniałymi występami. Kilkudziesięcioosobowa grupa muzyków z terenu gminy i okolic ćwiczy pilnie pod skrzydłami Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i coraz częściej uczestniczy w różnych wydarzeniach w roli gwiazdy.
- W tym roku wzięliśmy udział między innymi w II Przeglądzie Orkiestr Dętych, na którym nasza orkiestra była gospodarzem – mówi kapelmistrz Marek Kosior. – Wcześniej zadbaliśmy o oprawę uroczystości jubileuszu 160-lecia OSP w Baranowie Sandomierskim, Dni Skopania, później dożynek gminnych w Durdach, odpustu w Sulisławicach, czy ostatnio Wojewódzkiej Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy. Mamy już kolejne zaproszenia. Pracujemy nad repertuarem na Święto Niepodległości.
Pomysł stworzenia orkiestry okazał się strzałem w dziesiątkę. Od początku gorąco starał się o stworzenie takiej grupy muzycznej Burmistrz Marek Mazur.
- Jest to niepowtarzalna okazja, by większa grupa młodych, zdolnych ludzi mogła zdobywać edukację muzyczną – mówi Burmistrz. – Dlatego zainicjowałem ten pomysł, który poparli radni, przekazując pieniądze na zakup pierwszych instrumentów.
Wspomniane instrumenty przed dwoma laty zostały przekazane dzieciom i młodzieży, a następnie młodzi muzycy rozpoczęli naukę od podstaw. Z czasem dołączyli do nich bardziej doświadczeni muzycy oraz osoby dorosłe.
- Ale to wciąż trochę za mało – mówi dyrektor MGOK-u Renata Domka. – Im więcej orkiestra gra, tym częściej słyszę pytania, czy jeszcze można się do niej dołączyć. Dlatego konieczny był zakup kolejnych instrumentów. Napisaliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został oceniony pozytywnie i w efekcie otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury na kwotę 27 tys. zł netto. Za te pieniądze zostały już zakupione instrumenty: 2 saksofony altowe, 2 klarnety, 3 trąbki, tuba, bęben, czynele i werble pochodowe oraz puzon. Projekt obejmuje także zakup wyposażenia komputerowego.
Warto dodać, że niemal wszystkie instrumenty mają już swoich użytkowników. Ośrodek poszukuje jeszcze chętnych do gry na tubie i puzonie. Cała wartość projektu to 33 800 zł netto.
rd