Trwa Triduum Paschalne. Dziś Wielki Piątek.

10-04-2020

Wieczorną mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się w Wielki Czwartek Triduum Paschalne. Na zakończenie czwartkowej uroczystości Przenajświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Jest to specjalnie przygotowane miejsce, zazwyczaj w bocznym ołtarzu. Tam wierni czuwają do późnych godzin wieczornych, wspominając samotną modlitwę Jezusa w Ogrójcu. Tabernakulum na ten czas jest otwarte, ołtarz pusty - bez kwiatów, białego obrusa. Rozpoczynają się przygotowania do męki i śmierci Chrystusa.

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, liturgie odbędą się z udziałem jedynie kilku wiernych oraz będą transmitowane w telewizji i internecie.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała