Twórczość artystyczna to sposób na życie

18-10-2016

Pełne kolorów pejzaże, rozmarzone krajobrazy, ale też misternie wydziergane serwety oraz kwiaty wykonane z bibuły, krepiny, czy tkaniny wypełniają hol i Galerię emgok w Baranowie Sandomierskim. Autorka tych dzieł, Zofia Tutaj spotkała się z mieszkańcami podczas wernisażu. Była to okazja, by w kameralnej, przyjaznej atmosferze porozmawiać o sztuce.

Pani Zofia od dziecka przejawiała zdolności plastyczne. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące i Studium Kulturalno – Oświatowe w Krośnie, ale zawodowo związana była z PKP. Praca, rodzina, gospodarstwo – wszystko to sprawiało, że nie miała czasu na rozwijanie pasji i talentu.

- Dopiero na emeryturze wreszcie mogę poświęcić się temu, co lubię – mówiła na wernisażu. – Nie czekam na natchnienie. Czasami maluję całymi dniami, nawet po kilka obrazów tygodniowo. Głównie to, co mam w głowie, miejsca, w których byłam lub w których chciałabym być.

Dla pani Zofii bardzo ważna jest natura i to ona najczęściej jest inspiracją i głównym tematem jej obrazów. Lubi przy tym używać żywych barw, jej pejzaże są pełne intensywnych kolorów, pulsują życiem i emanują optymizmem.

- One trochę odzwierciedlają mój charakter, ja też jestem optymistką, choć życie mnie nie rozpieszczało – mówi artystka. – Zależy mi też, żeby osoba, która chciałaby kupić taki obraz i powiesić sobie w domu, zaraziła się tym optymizmem, czerpała przyjemność z mojej pracy.

Pani Zofia poprowadziła także w MGOK-u warsztaty rękodzieła. Dzieci i dorośli mogli nauczyć się wykonywania kwiatów z krepiny.

Wystawę prac Zofii Tutaj w Galerii emgok w Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać jeszcze przez kilka tygodni. Jej obrazy można także kupić lub zamówić.

rd

Zofia Tutaj

Urodzona w 1955 roku. Pochodzi z małej wsi na Lubelszczyźnie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące i Studium Kulturalno – Oświatowe w Krośnie. Obecnie mieszka w Chmielowie. Pracowała w domu kultury w Nowej Dębie i była pracownikiem PKP. Należy do Amatorskiego Klubu Plastyka w Nowej Dębie. Aktywnie uczestniczy w cyklicznie organizowanych przez klub wystawach zbiorowych. Ma w swoim artystycznym dorobku wystawy indywidualne w Łańcucie, Majdanie Królewskim, Nowej Dębie, Chmielowie i w Cyganach. Ulubionym tematem prac malarskich jest pejzaż i motywy kwiatowe. Artystka zaprasza widza do nastrojowych przestrzeni, które zmieniają się pod wpływem czterech pór roku.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: