Uczczą pamięć ofiar Holokaustu.

23-01-2018

Obchody w Gminie Baranów Sandomierski odbędą się w środę 24 stycznia. Spotkanie rozpocznie o godz. 15.00 marsz na dawny cmentarz żydowski, gdzie podczas II wojny światowej naziści rozstrzeliwali okolicznych Żydów. Tam uczestnicy odmówią modlitwę za zmarłych. Dalsza część odbędzie się w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Młodzież z tutejszego Zespołu Szkół przygotowała program artystyczny, a po nim zaplanowano spektakl pt. „Kadisz” w wykonaniu Andrzeja Wilgosza.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla każdego. Dla uczestników z Baranowa Sandomierskiego i Skopania zapewniony będzie transport na cmentarz i później do ŚDK-u. Zbiórka pod domami kultury w obu miejscowościach.

Uroczystości w Gminie Baranów Sandomierski są elementem wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenie objął swoim patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Podobne spotkania odbywają się od 22 do 28 stycznia na terenie kilkudziesięciu miejscowości w naszym województwie. Dokładnie dzień ten przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Święto zostało uchwalone w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

rd

Osoba aktualizująca: