Uniwersytet Trzeciego Wieku w Truskawcu

23-10-2019

W październiku 2019 r. grupa 41 członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim  przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Truskawcu na Ukrainie. Truskawiec to przedwojenne polskie uzdrowisko na zachodzie Ukrainy w obwodzie lwowskim.

Uzdrowisko położone jest u stóp Karpat, w dolinie Worotiszczy, w odległości 100 km od Lwowa i 8 km na południe od Drohobycza. Miasto jest znane na całym świecie jako balneologiczny kurort dzięki uzdrawiającym właściwościom wód mineralnych zwłaszcza wody Naftusia. Na jego terytorium znajduje się 14 naturalnych źródeł mineralnych oraz złoża wosku górskiego ozokerytu. W okresie międzywojennym Truskawiec trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze uzdrowisko. Był bardzo modnym uzdrowiskiem w Polsce. Wypoczywali tu m.in. Stanisław Wojciechowski i Józef Piłsudski. Innymi znanymi kuracjuszami byli: Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Julian Tuwim, Stanisław Witkiewicz, Bruno Schulz, Zofia Nałkowska, i Janusz Kusociński.

Podczas pobytu w sanatorium „Karpaty”  każdy z seniorów miał w uzgodnieniu z lekarzem wiele zabiegów zdrowotnych. Dużym powodzeniem cieszyły się jedyne w Europie okłady z ozokerytu : rodzaj błota, składającego się z glinki naftopochodnej i parafiny (pomaga na schorzenia reumatyczne i kręgosłupa), masaże, kąpiele oraz specjalistyczne zabiegi.

W czasie wolnym zorganizowane zostały wycieczki: całodzienna wycieczka do Lwowa połączona ze zwiedzaniem Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt, do Drohobycza rodzinnego miasta Brunona Schulza, spacer po mieście. Seniorzy byli na spektaklu baletowym „ Don Kichot” w Operze Lwowskiej oraz w Delfinarium w Truskawcu. Uczestniczyli we mszy świętej w polskim kościele w Truskawcu.

Osoba publikująca: Patrycja Dyląg
Osoba aktualizująca: Patrycja Dyląg