Uroczyste Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

14-11-2018
Cykl listopadowych uroczystości związanych z Obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowała Akademia Niepodległości, która odbyła się 9 listopada o godzinie 16:00 w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Skopaniu. Podniosłość i wzruszenie - w taki sposób kwitowali występ uczniów w tym dniu zaproszeni goście. Chwilę później o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Woli Baranowskiej odbył się koncert pt. „Z pieśnią przez dzieje Polski”, w którym udział wziął chór „Chorus Familiaris”.

Następnego dnia w Skopaniu o godzinie 16:00 w Parku Osiedlowym, miejscowa społeczność uczestniczyła w Ognisku Patriotycznym, które zorganizował Zespół Szkół w Skopaniu wraz z Radą Osiedla. Ognisko było inicjatywą Burmistrza, który wyraził nadzieję, na to, że taki sposób spędzania czasu, wpisze się na stałe w kalendarz patriotycznych, listopadowych wydarzeń. Pomimo wieczornego chłodu, nikt nie narzekał, ponieważ każdy mógł skorzystać z ciepłej herbaty, wojskowej grochówki oraz kiełbasek których było pod dostatkiem. Uczestnicy ogniska, wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni i dumnie spędzali ten sobotni czas.

Główne uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się 11 listopada w Baranowie Sandomierskim. Obchody rozpoczęły się o godzinie 9:00- uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. Po zakończonej Mszy Świętej i przemarszu na baranowski rynek, wspólnie odśpiewano hymn, przy akompaniamencie gminnej orkiestry dętej.

Udział w tak ważnej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i Niepodległą Ojczyznę. Jest to wyraz wielkiej wdzięczności i ogromnego szacunku wobec Polaków, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Wiemy, że nie jest idealnie, bo nigdzie tak nie ma, ale dzisiaj możemy mówić, że żyjemy w bezpiecznym i przede wszystkim wolnym kraju- podkreślał Burmistrz,  Marek Mazur

Następnie odsłonięta została pamiątkowa tablica, której inicjatorem był burmistrz, a która została wmurowana w budynek Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Kwiaty pod tablicą złożyli zaproszeni na tą wyjątkową uroczystość goście. Warto podkreślić, że wieńce i kwiatowe wiązanki, po zakończonej uroczystości, zostały przewiezione na cmentarze, znajdujące się na obszarze Gminy, gdzie złożono je na grobach poległych żołnierzy, walczących o niepodległą Polskę. W gminnych uroczystościach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wzięli udział m.in. poseł na sejm RP - Rafał Weber, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Ewa Draus, samorządowcy powiatu tarnobrzeskiego oraz gminy Baranów Sandomierski, delegacje szkół, przedstawiciele jednostek organizacyjnych z terenu gminy Baranów Sandomierski oraz jednostki OSP.

O godzinie 12:00 w Baranowie Sandomierskim (przy promie) przywitani zostali uczestnicy II Wiślanego Rejsu Niepodległości. Do Baranowa Sandomierskiego przypłynęło 7 łodzi. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy, spotkanie było również okazją do chrztu łodzi „Wawrzyniec”.

Zwieńczeniem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był koncert ”Po nutach do Niepodległej”, który został zorganizowany w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Koncert był również okazją do oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia zmodernizowanej- nowoczesnej sali widowiskowej. Na scenie wystąpiło wielu artystów ( m.in z terenu Gminy Baranów Sandomierski) – chórzystów, wokalistów, którzy zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne oraz wykonali znane utwory nawiązujące w swojej tematyce do Święta Niepodległości, a to wszystko zostało przedstawione w nowoczesnej aranżacji słowno- muzycznej. Program koncertu uzupełniła swoim występem grupa taneczna flash.

Na stronie głównej w zakładce "galeria multimedialna" zostały zamieszczone zdjęcia z w/w wydarzeń, związanych z 100. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zapraszamy do oglądania.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-11-14