Uroczystość 20-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim.

20-09-2019

Dla uczestników, ich rodzin i opiekunów zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Jubileusz swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: poseł Zbigniew Chmielowiec, wicestarosta Jacek Rożek, przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Markiem Mazurem i skarbnikiem Aliną Zasadnią, dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, a także radni powiatu i gminy, przewodniczący Rady Osiedla Kazimierz Ślęzak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, dyrektorzy szkół,  dyrektor Banku Spółdzielczego w Baranowie Sandomierskim, przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli również byli i obecni uczestnicy, ich rodziny, pracownicy Warsztatu, przyjaciele, a także przedstawiciele prasy.

Uczestników obchodów przywitała Magdalena Durda, kierownik WTZ, która podziękowała kierownikowi MGOPS – Annie Szaramie-Kulas, twórczyni Warsztatu, byłym i obecnym pracownikom za pracę oraz sponsorom i władzom powiatu i gminy, władzom PFRON za pomoc jaką otrzymują uczestnicy Warsztatu. Następnie były kwiaty, życzenia i pamiątkowe dyplomy. Po życzeniach i krótkiej wspomnieniowej prezentacji, był urodzinowy tort oraz poczęstunek. Następnie, instruktor terapii – Barbara Skrzypek poprowadziła program artystyczny, w którym zaprezentowali się uczestnicy, a także gościnnie wystąpiły Aleksandra Solarska, Iga Pańczyk i Angelika Wiącek. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć kronikę WTZ czy wystawę wytworów poszczególnych pracowni.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim organizuje zajęcia terapeutyczne w 8 pracowniach dla 40 osób. Uczestnicy terapii mogą wybierać między zajęciami: dnia codziennego, rzemiosł różnych i prac użytecznych, krawieckimi, stolarskimi, przyrodniczymi, ceramicznymi, plastycznymi oraz rękodzieła artystycznego. Każdy z uczestników może także uczestniczyć w ćwiczeniach rehabilitacyjnych organizowanych na terenie placówki, a także korzystać z pomocy psychologa. Prace uczestników wykonywane na zajęciach sprzedawane są na kiermaszach, a uzyskane środki przeznaczane są na ich integrację społeczną, w ramach której mają organizowane spotkania integracyjne: ogniska, grille, wyjazdy nad jezioro czy do kina, wycieczki krajoznawcze, a także zagraniczne, jak dotychczas były to Włochy, Czechy, Węgry i Niemcy.

Osoba publikująca: Agata Dul
Osoba aktualizująca: Agata Dul