Uwaga na ASF

09-01-2020

W związku z wystąpieniem na terenie kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, jak również ognisk wspomnianej jednostki chorobowej w stadach trzody chlewnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców trzody chlewnej na terenie województwa podkarpackiego o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Główną przyczyną rozszerzenia się wirusa są zagrożone dziki.

Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

1. Nie kupuj świń z niewiadomego źródła pochodzenia
  2. Utrzymuj świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami
  3. Stosuj tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących
  4. Wyłóż maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym z gospodarstw

Za brak stosowania zasad biosekuracji, będą nakładane kary administracyjne. Przypominamy że ASF, czyli afrykański pomór świń , nie jest groźny dla ludzi. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Wystąpienie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Działania zmierzają do eliminacji wirusa, który szkodliwy jest  dla gospodarki i gospodarstw na naszym terenie.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała