VI Zlot Historyczno-Militarnym w Parku Historycznym Blizna

11-08-2015

W dniu 09.08.2015 roku członkowie Jednostki OSP Dymitrów Mały na zaproszenie Wójta Gminy Ostrów Piotra Cielca i Dyrektora Muzeum Wiesława Jelenia, w miejscowości Blizna uczestniczyli w VI Zlocie Historyczno-Militarnym organizowanym w tej ciężko doświadczonej wojennie miejscowości.
W imprezie wzięło udział 23 osoby z jednostki OSP Dymitrów Mały, w tym chłopcy i dziewczęta zainteresowane historią minionej wojny. Kilku z nich bierze czynny udział w poszukiwaniach artefaktów militarno-historycznych II wojny światowej.
Tak liczny udział młodzieży jest efektem prowadzonego wychowania patriotycznego i obywatelskiego. Jest to grupa młodych ludzi zaangażowanych w działalność społeczną sołectwa Dymitrów Mały i Gminy Baranów Sandomierski.
Uczestnicy mieli możliwość zwiedzania zbiorów nowo powstałego muzeum poświęconego wydarzeniom II wojny światowej, zapoznali się ze sprzętem pancernym, uzbrojeniem i umundurowaniem żołnierzy obu walczących stron.
Duże wrażenie na uczestnikach wywołała inscenizacja walki z udziałem licznych grup rekonstrukcji militarnych, co w warunkach upalnego dnia było nie lada wyzwaniem.
Za możliwość przeprowadzenia edukacji historycznej młodzieży, składamy podziękowanie przedstawicielowi Samorządu Gminnego jakim jest pan Burmistrz.

Prezes Jednostki OSP
        Lesław Badawika