Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Tradycją Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim są konkursy świątecznego rękodzieła. Nie mogło ich zabraknąć także w tym roku. Już można zgłaszać swoje prace w Gminnym Konkursie Plastyki Tradycyjnej „Wielkanoc 2020”. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież z terenu gminy. Regulamin przewiduje dwie kategorie: I - palma wielkanocna, stroik, pająki oraz II - jajka, pisanki, kraszanki oraz płaskorzeźby lub rzeźby. Wszystkie prace muszą zostać wykonane metodami tradycyjnymi i z wykorzystaniem naturalnych materiałów, np. zielone gałązki bukszpanu, jałowca, tui, bazi wierzbowych, kwiatów z bibuły, kwiatów suszonych, traw (ale nie mogą być malowane i z wyjątkiem suszonych kłosów zbóż). Głównym założeniem konkursu jest bowiem zachowanie regionalnych tradycji. Komisja konkursowa będzie oceniać prace w kilku kategoriach wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem samodzielności wykonania, pomysłowości i zgodności z tradycją. Organizatorzy podkreślają, że nie będą oceniane prace kupione gotowe. Rękodzieło wielkanocne należy dostarczyć do MGOK-u do 31 marca wraz z załączoną metryczką oraz niezbędnymi oświadczeniami. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MGOK-u.
Od 10 lat na terenie gminy organizowany jest także Konkurs na Najpiękniejszą i największą Palmę Wielkanocną. Wzorem lat poprzednich mogą się do niego zgłosić stowarzyszenia, sołectwa, koła gospodyń wiejskich, OSP, rodziny, czy inne grupy nieformalne. Kartę zgłoszenia należy dostarczyć do MGOK-u do 3 kwietnia. Natomiast prezentacja palm, ich mierzenie i ocena odbędzie się w Niedzielę Palmową. Tym razem gospodarzem wydarzenia będzie Baranów Sandomierski, a spotkanie odbędzie się przed mszą św. – sumą w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Stamtąd pochód z palmami przejdzie do kościoła, a po mszy ponownie w MGOK-u odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród laureatom.
W tym konkursie także obowiązują ścisłe reguły dotyczące wykonania palmy zgodnie z tradycją naszego regionu. Wszystkie elementy powinny być wykonane z naturalnych materiałów: trzcina, patyki drewniane, bazie wierzbowe, bukszpan, cis, tuja, wstążki naturalne lub z bibuły, można dodać suszone kwiaty, czy inne materiały naturalne (użycie sztucznych elementów np. plastikowych, styropianowych ozdób obniży ocenę). Komisja konkursowa zmierzy długość palm (część ozdobioną), a także policzy ile rodzajów kwiatów i ozdób zostało wykonanych. Oceniać będzie nie tylko wierność z tradycją, ale także estetykę wykonania. Warto dodać, że w zeszłym roku najdłuższa palma mierzyła blisko 10 metrów, a równorzędne pierwsze miejsce zajęły Koło Gospodyń Wiejskich w Skopaniu i sołectwo Durdy.
Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursach. Laureaci otrzymają dyplomy oraz ciekawe nagrody. Regulaminy są dostępne w MGOK-u.
rd
Regulamin : pobierz
Regulamin: pobierz