WIGILIA LASOWIACKA 2014 Baranów Sandomierski

13-12-2014

Od ponad dwudziestu pięciu lat w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim, odbyła się "wigilia lasowiacka". Jak sama nazwa  wskazuje, jest to tradycja kultywowania zwyczajów, obrzędów i kulinariów wigilijnych, związanych z naszym regionem kulturowym, czyli lasowiakami. I jak co roku rozpoczęły nasze "Lasowiaczki" od krótkiej scenki obrzędowej ukazującej dawne zwyczaje wigilijne. Nie zabrakło oczywiście najbardziej humorystycznego akcentu, czyli obmywania twarzy w korytku z sianem, do którego zapraszała, ze znanym sobie wdziękiem babcia Hanka. Nie wszyscy szli ochoczo, ale babcia na każdego znajdzie jakiś sposób.
Po krótkiej scence, głos zabrał dyr MGOK Arkadiusz Chwałek, który podziękował wszystkim darczyńcom i sponsorom, dla których w szczególności ta wigilia jest adresowana. Potem wspólna modlitwa i łamanie się opłatkiem. Oj, wtedy dopiero zrobiło się gorąco. Popłynęło tyle serdecznych słów, życzeń, dobrych gestów, każdy z każdym, że nie sposób to opisać. Niektórzy nawet zapomnieli o czekających ich potrawach wigilijnych. A potrawy jak zwykle pyszne i wyśmienite, bo w wigilie nie może być inaczej - wszystko ma swój niepowtarzalny smak i na drugi dzień już tak nie smakuje. Najpierw pojawiły się ziemniaki z cebulką, potem barszcz z grzybami  i z kaszą jęczmienną, kompot z suszu, następnie kasza jaglana ze śliwkami, jęczmienna z sosem pomidorowym, kasza gryczana, potem kapusta z grochem, groch jasiek z jarzynami i na koniec pierogi z kapustą i grzybami.
Wszystkie potrawy przygotowały panie "Lasowiaczki" na czele z główną szefową babcią Hanką (czyt. Anna Rzeszut), natomiast cała załoga MGOK, pięknie  to wszystko ułożyła, zaaranżowała i podała do stołu.
Podczas wigilii, nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd, które naszym gościom wychodzi z roku na rok, co raz lepiej i nie trzeba specjalnie nikogo do tego namawiać. Z dwiema kolędami wystąpiła wnuczka naszej "lasowiaczki" (Zofii Wydro) Aleksandra Solarska, która wzruszyła serca wielu, w szczególności kolędą "Puste miejsca przy stole".

Osoba publikująca: Tomasz Priuś
Osoba aktualizująca: Tomasz Priuś